Enka, Pimaş'taki paylarını satıyor

Enka, Pimaş'taki paylarını satıyor

Enka İnşaat, Pimaş'ta sahip olduğu toplam yüzde 81.23 oranındaki hissesiyi Deceuninck NV'ye satıyor

A+A-

Enka İnşaat, Pimaş'ta sahip olduğu toplam yüzde 81.23 oranındaki hissesiyi 57.673.300 TL bedelle Deceuninck NV'ye satıyor.

Cuma günü kapanışına göre Pimaş'ın piyasa değeri 103.23 milyon lira seviyesinde bulunurken, yüzde 81.2'lik payın piyasa değeri 83.9 milyon liraya karşılık geliyor.

Enka İnşaat tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen konu ile ilgili yazı şöyle: 

"Yönetim Kurulu'muz 30/05/2014 tarihli 935 nolu kararı ile; söz konusu işlem ile ilgili satış öncesi işlemlerin, şirketimizin meşru çıkarlarının zarar görmemesi ve yatırımcılar nezdinde de yanıltıcı bir intiba oluşturulmaması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliği'nin 6. Maddesi uyarınca kamuya açıklanmasını ertelemiştir.

Şirketimizin 22/08/2014 tarihinde yaptığı Yönetim Kurulu toplantısında, yapılan müzakereler sonucu, Şirketimizin, %81.23 oranında hissedarı olduğu Pimaş Plastik İnşaat Malzemeleri A.Ş.'de ("Pimaş") bulunan hisselerinin tamamının Deceuninck NV'ye ("Alıcı") devredilmesi yönetim kurulumuzun gündemine getirilmiştir.

Şirketimizin, Pimaş'ta sahip olduğu toplam %81.23 oranındaki hissesinin Deceuninck NV'ye satışını teminen Şirketimiz ile Deceuninck NV arasında Hisse Alım Sözleşmesi'nin imzalanmasına ve devir işlemi için gerekli olan Türkiye'deki ve Rusya'daki rekabet kurulları izinlerinin alınması şartına bağlı olarak Pimaş'ın %81.23 oranındaki hissesinin 57.673.300 TL bedelle Deceuninck NV'ye devredilmesine karar verilmiştir.

Bunlara ilaveten söz konusu hisse devir işlemi ile ilgili olarak, Sermaye Piyasası Kurulu'nun 24 Aralık 2013 tarihinde yayımlanan II-23.1 No'lu "Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği" ("Tebliğ") in 6.maddesinin 5. fıkrası çerçevesinde değerlendirme yapılmıştır. Bu bağlamda söz konusu hisse devir işlemi, Tebliğ'in 6. maddesinin 5. fıkrasının a, b ve c bentlerinde yer alan "Önemlilik Kriteri"ni sağlamadığı görülmüştür. Bu nedenle, yapılan değerlendirmede önemli nitelikte işlem olarak değerlendirilmemesine karar verilmiştir.

Söz konusu Hisse Alım Sözleşmesi dün imzalanmıştır. Sayın Hissedarlarımızın bilgisine sunulur.  "

 

PİMAŞ'IN İŞLEM SIRASI KAPATILDI

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.