Erdoğan ilk turda seçiliyor

Erdoğan ilk turda seçiliyor

SONAR'ın 10 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için yaptırdığı ankete göre Erdoğan yüzde 53.3 ile ilk turda seçiliyor

A+A-

SONAR kamuoyu araştırmaları kuruluşu, 10 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için yaptırdığı anketi açıkladı. Çıkan sonuçlara göre; Başbakan Erdoğan’ın oy oranı yüzde 53.3, CHP ve MHP’nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun oy oranı 38.4 ve HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’ın ise yüzde 8.3. Bu oranlara bakıldığında Erdoğan ara farkla ilk turda Cumhurbaşkanı seçiliyor. Yapılan ankette seçmenin yüzde 7,2’si ise oy kullanmayacağını ya da geçersiz oy kullanacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine günler kala, SONAR’ın, cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik son anketi Erdoğan’ın ilk turda seçileceğini gösteriyor.

Anket çalışması çeşitli sosyo-ekonomik ve sosyo demografik gruba mensup kişilerden yaş, cinsiyet, il, ilçe, belde kotalarına göre rastlantısal yöntemle seçilmiş 3 bin kişi ile yüz yüze gerçekleştirildi. Araştırmaya göre seçime katılma oranının yüzde 80 dolayında gerçekleşebilecek.

Ankete katılan vatandaşlara, “10 Ağustos’ta yapılacak olan cumhurbaşkanı seçiminde kime ya da hangi partinin adayına oy vereceksiniz?” sorusu yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 49.5’i erkek, yüzde 50.5’i kadınlardan oluştu. Yüzde 20 kırsal kesim ağırlıklı anket, cumhurbaşkanlığı seçimlerine günler kala; Türkiye’deki seçim öncesi son durumu yansıtma iddiasında bulunuyor.

Araştırma; Türkiye İstatistikî Bölge Birimleri sınıflandırılmasına göre; İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin olmak üzere toplam 26 ilde gerçekleştirildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.