Erdoğan'ın dediği oldu, Twitter'a erişilemiyor

Erdoğan'ın dediği oldu, Twitter'a erişilemiyor

Erdoğan'ın Bursa mitinginde, "kökünü kazıyacağız" dediği twitter'a Türkiye'den erişim engellendi. Karara yurt içi ve yurt dışından tepkiler var

A+A-

Twitter'a erişim engellendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü Bursa mitinginde "kökünü kazıyacağız, uluslararası camianın ne dediği umrumuzda değil" dediği twitter'a erişim mahkeme kararları ile dün geceden itibaren yasaklandı. Uygulama ile ilgili olarak twitter'dan ayrıntılı bir açıklama yapılmadı ve sadece "inceliyoruz" denildi. Ancak karara karşı hem yurt içi hem de yurt dışından yoğun tepkiler var. 

Hükümet'in Gezi Olayları döneminde sösyal medya platformları ile başlayan sorunu böylece en üst seviyeye ulaştı. O dönemde yapılan açıklamalarda Facebook' ile işbirliğine gidildiği ancak Twitter'ın buna yaklaşmadığı hükümet çevrelerinde dile getirilmişti. Dün geceden itibaren kademeli olarak uygulanan yasak ile ilgili olarak Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, yasağın kalkması için mahkeme kararları olan bölümlere Türkiye'den erişimin engellenmesi durumunda, yasağın kaldıralabileceği ifade edildi.

Yasağa rağmen Türkiye'de yaklaşık 15 milyon kullanıcısı olan twitter'a DNS ayarları değiştirilerek ulaşılabiliyor. 

Twitter kararları tanımadı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, vatandaşların şikayetleri üzerine, Twitter'da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararları verildiğini bildirdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan yapılan açıklamada, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın, 5651 sayılı kanun ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre çalışmalarını yürüttüğü anımsatıldı. 

Vatandaşların şikayetleri üzerine, Twitter’da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararlarının verildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu kararlar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na ulaşmış ve başkanlığımız tarafından içeriğin çıkarılması Twitter’dan istenmiştir. Ancak, mahkeme kararlarının uygulanması hususunda tüm iyi niyet çabalarımıza karşılık Twitter bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımamıştır. Yurtdışı merkezli söz konusu internet sitesi Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin vermiş olduğu kararları yok saymıştır.

Bu nedenle, vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerinin önlenmesi için başka bir seçenek kalmadığından mahkeme kararları doğrultusunda Twitter’a erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür."

Açıklamada, "yurtdışı merkezli söz konusu internet sitesinin, Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verileceği" bildirildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.