Erken ödeme tazminatı, tasarıdan çıktı

Erken ödeme tazminatı, tasarıdan çıktı

Tüketicinin Korunması Kanun Tasarısında tüketici kredilerinde erken ödeme halinde bankanın tazminat talep edebileceğini öngören madde, tasarı metninden çıkarıldı

A+A-

Tüketicinin Korunması Kanun Tasarısı'nda yer alan tüketici kredilerinde kredi borcunun vadesinden önce kapatılması halinde, kredi verene, tüketiciden erken ödeme tazminatı talep etme imkanı veren madde kanun metninden çıkartıldı.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden 88 maddelik kanun tasarısından hükümet ve muhalefetin ortak önergesiyle çıkarılan hüküm şöyle:

"Belirli bir süreli kredinin erken ödenmesi durumunda, kredi veren erken ödeme tazminatı talep edebilir. Bu tazminat, erken ödeme ile kredi sözleşmesinin sona erme tarihi arasındaki sürenin bir yılı aşmaması durumunda erken ödenen kredi tutarının binde beşini, bir yılı aşması halinde yüzde birini aşamaz. Tazminat...öngörülen faiz tutarını aşamaz."

Erken ödeme indirimi korundu

Söz konusu maddede; tüketicinin, birden çok taksiti tek seferde ödemesi veya vadesinden önce kredinin tamamını kapatması halinde kredi verenin miktara göre gerekli faiz ve maliyeti hesaplayarak indirim yapması yükümlülüğünü düzenleyen hükümde ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.