Ethem Sancak'a SİT alanında santral izni

Ethem Sancak'a SİT alanında santral izni

Son dönemde BMC ve Akşam gazetesini almasıyla yeniden gündeme gelen Ethem Sancak ailesine ait rüzgar santraline Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan imar onayı çıktı.

A+A-

Son dönemde BMC ve Akşam gazetesini almasıyla yeniden gündeme gelen Ethem Sancak ailesine ait rüzgar santraline Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan imar onayı çıktı. İzmir’in Urla ilçesi, Ovacık köyü ve Seferihisar ilçesi sınırlarını kapsayan bölge 1. derece doğal sit alanı içerisinde bulunuyor.

Zaman Gazetisi'nde yer alan habere göre, hükümete yakınlığıyla bilinen Sancak Grubu’nun İzmir’in Urla ve Seferihisar ilçelerinde kuracağı 15 megavat gücündeki rüzgâr enerji santraline, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan imar onayı çıktı. Bakanlık, İzmir’in Urla ilçesi Kuşçular, Ovacık köyü ve Seferihisar ilçesi İhsaniye köyü sınırları içerisinde, 1. derece doğal sit alanında yer alan Urla Rüzgâr Enerji Santrali kurulmasına ilişkin imar planını onayladı. İmar planları, 28 Ağustos-29 Eylül 2014 tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü ilan panosunda ve internet sayfasında ilan edilecek.

Habere göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), iki hafta önce gerekli prosedürleri verilen takvim içinde tamamlamadığı gerekçesiyle 6’sı rüzgâr santrali olmak üzere 16 şirketin elektrik üretim projesini iptal etmişti. Kurum, İzmir’de yatırım süresi dolan aralarında Sancak Grubu’na ait Hassas Teknik Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin de bulunduğu 25 proje hakkında işlem yapmamıştı.

Yatırım süresi 3 yıl önce doldu

Sancak Enerji Hizmetleri AŞ ve Şınlak Holding AŞ’nin ortaklığındaki, Hassas Teknik Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’ye 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından 29 Mayıs 2008 tarihinden geçerli olmak üzere 49 yıllığına İzmir’in Urla ilçesi Ovacık mevkiinde lisans verildi. Toplam 15 MW kurulu gücünde 12 üniteden oluşan rüzgâr santralinin tamamlanma süresi, 16 ayı inşaat dönemi için, 12 ayı da inşaat aşaması olmak üzere 28 aylık bir zaman dilimini içeriyordu. Ancak bu süre 29 Eylül 2010 tarihinde doldu. Şirket, EPDK’dan bir yıl ek süre istedi. Başkanlık oluru ile santralin inşaat dönemi 24 ay, tamamlanma süresi de 40 ay olarak değiştirildi. Bu süre de 29 Eylül 2011 tarihinde doldu. Tamamlanma süresi yaklaşık 3 yıl önce dolmasına rağmen EPDK, lisansını iptal etmedi.

Havuz medyası olarak anılan Akşam ve Star gazetelerinin sahiplerinden işadamı Ethem Sancak’ın kardeşi olan Haydar Sancak’ın Yönetim Kurulu başkanı olduğu Sancak Group, birçok alanda faaliyet gösteriyor. Grubun bünyesinde Medical Park Hastanesi, Denizli Acıpayam’daki Ata Sancak Çiğ Süt İşleme Tesisi, inşaat projeleri ve çok sayıda rüzgâr lisansı bulunuyor. Grup, Urla’nın yanı sıra İstanbul Çatalca, Kayseri Yahyalı, Afyon Sultandağı’nda toplam 133,5 megavat rüzgâr enerjisi lisansına sahip.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.