Euro 3.00, dolar 2.20 TL'ye yükseldi

Euro 3.00, dolar 2.20 TL'ye yükseldi

TL'deki değer kaybı sürüyor. Euro 3 TL'yi dolar ise 2.20 TL'yi geçti. Merkez Bankası'nın ne yapacağı merak ediliyor

A+A-

TL'deki değer kaybı devam ediyor. Bugün serbest piyasada Euro 3.00 TL'yi, dolar ise 2.21 TL'yi gördü. TL'nin değer kaybı sadece iki para birimi karşısında değil gelişmekte olan ülkeler para birimlerine karşı da yaşandı.
17 Aralık'ta başlayan operasyonlar ve devamındaki gelişmelerin politik belirsizliği artırması ile yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmeye başlayan TL , uzmanların kritik seviyeler dediği noktaları da bugün geçti.

Yükseliş sürer mi

Politik belirsizliğin yanı sıra uzmanlar Merkez Bankası'nın fonlama maliyetlerini yüzde 7'nin altına düşürmesinin de TL'deki değer kaybında etkili olduğunu belirtiyor. Beklentiler doğrultusunda veya bunun biraz altında çıkan işsizlik, cari açık gibi son ekonomik bazı göstergelere rağmen euro ve dolar karşısında bugün görülen seviyeler yine uzmanlara göre kritik. Politik gelişmeler ve Merkez Bankası'nın atacağı adımların kurun bundan sonraki seyrinde belirleyici olacağı belirtiliyor.
Piyasaların beklentisi, iki alanda da olumlu gelişmeler yaşanmaması durumunda dövizdeki yükselişin biraz daha sürebileceği ancak orta vadede dolar için 2.25 euro için 3.10 üstünün kalıcı olamayacağı yönünde 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.