Euro Bölgesi'nde enflasyon geriledi

Euro Bölgesi'nde enflasyon geriledi

Euro Bölgesi'nde bir önceki ay yüzde 2,2 olan enflasyon kasım ayında yüzde 1,9'a indi

A+A-

Euro Bölgesi'nde bir önceki ay yüzde 2,2 olan enflasyon kasım ayında yüzde 1,9'a indi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin kasım ayı yıllık enflasyon verilerini yayınladı.

Buna göre, AB'de ekim ayında yüzde 2,2 olan yıllık enflasyon kasımda yüzde 2'ye geriledi. Euro Bölgesi'nde ise bir önceki ay yüzde 2,2 olan enflasyon kasım ayında yüzde 1,9'a indi.

AB üyesi ülkeler arasında kasım ayında en yüksek enflasyon yüzde 3,2 ile Estonya, Macaristan ve Romanya'da gerçekleşti.

Söz konusu dönemde en düşük enflasyon ise yüzde 0,7 ile Danimarka, yüzde 0,8'le İrlanda ve yüzde 0,9'la Portekiz'de ölçüldü.

Enflasyon oranı kasım ayında, AB'nin başat ekonomisi Almanya ve Fransa'da yüzde 2,2, İngiltere'de yüzde 2,4 ve İtalya'da yüzde 1,6 olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesi'nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2’nin hemen altında ancak yüzde 2'ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.