Ev kredisi borcunu erken kapatan tazminat ödeyecek

Ev kredisi borcunu erken kapatan tazminat ödeyecek

Elinize toplu para geçti ve ev kredi borcunuzu vade beklemeden yatırmak istiyorsunuz. Bu durumda bankaya 'erken ödeme tazminatı' ödemek zorundasınız. Bu rakam da ödenen tutarın yüzde 2'sine denk geliyor.

A+A-

Bankadan kredi çekerek bir ev aldınız, kira öder gibi taksit taksit borcunuzu ödemeye başladınız. Ancak bir süre sonra elinize toplu para geçti ve kredi borcunu kapatmak için bankanın yolunu tuttunuz. Artık borç kapatmak bu kadar kolay değil, çünkü borcunuzu sözleşmedeki vade tarihinden önce kapatmak istediğiniz için bankaya 'erken ödeme tazminatı' ödemek zorundasınız. Bu rakam da ödenen tutarın yüzde 2'sine denk geliyor.

Meclis Genel Kurulu gündemindeki Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'da, konut kredisi alan vatandaşları ilgilendirecek önemli düzenlemeler yer alıyor. Buna göre, tüketicinin belirlediği konut için kredi verilmesi halinde, bunlar bankalar için bağlı kredi sayılmayacak. Katılım bankaları da buna dahil edildi. Konutun taahhüt edilen sürede teslim edilmemesi halinde, finans kuruluşunun sorumluluğu, verdiği kredi miktarıyla sınırlı olurken, inşaat firmasının kusurunda zaman aşımı olmayacak.

Bankadan aldığı konut kredisi borcunun tamamını erken ödeyen vatandaşlar, bankalara 'erken ödeme tazminatı' ödeyecek. Bankalar tüketiciye sabit faizli konut kredisi kullandırmışşsa, 'sözleşmede belirtmek şartıyla' bir ya da birden fazla taksitin vadesinden önce ödenmesi durumunda tüketiciden 'ödediği miktarın yüzde 2'sine kadar erken ödeme tazminatı' isteyebilecek. Örneğin Türkiye şartlarında ortalama bir konut tüketicisinin bankadan 100 bin lira kredi çektiğini varsayarsak, borcu kapatırken 2 bin lira da bankaya ekstra ödeme yapacak.

BDDK bürokratları sözkonusu düzenlemeyi, "İleride konut kredilerinde yaşanacak bir dalgalanmada bankaların öz kaynaklarını ve finansal yapısını korumak açısından desteklenmesi gereken çok önemli bir madde" şeklinde yorumladılar. Öte yandan düzenlemeyle bankalar, kredi miktarına göre gerekli tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarında indirim yapacaklar.

Düzenlemedeki bir diğer önemli madde de konut satışlarıyla ilgili. Buna göre, konut satışlarında, konutun teslimi 30 aydan 36 aya çıkarıldı. Bu süre aşılamayacak. İnşaat şirketleri yapı ruhsatı almadan kesinlikle konut satışı yapamayacak. Ayrıca tüketicileri korumak için bina tamamlama sigortası getirildi. Firmanın sıkıntıya düşmesi halinde, projeyi sigorta şirketi tamamlayıp, tüketiciye teslim edecek.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.