Eylülde en çok kazandıran yatırım aracı

Eylülde en çok kazandıran yatırım aracı

Geçen ay yatırımcısına en yüksek reel getiriyi euro sağladı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre eylül ayında en yüksek reel getiri yüzde 2,33 ile euro’da gerçekleşti. Euro’nun aylık bazda getirisi, ÜFE (Üretici Fiyatları Endeksi) ile indirgendiğinde yüzde 2,22; TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) ile indirgendiğinde yüzde 2,33 oldu.
Euro, üç aylık değerlendirmede de listenin başında yer alıyor. Buna göre ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,59, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6,60 ile yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağladı.

Eylül ayında diğer yatırım araçlarının performansı şöyle:
ÜFE ile indirgendiğinde dolar yüzde 1,94, külçe altın yüzde 1,29 ve BIST 100 Endeksi yüzde 0,78 reel getiri sağladı. Mevduat faizi ise yüzde 0,47 oranında kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise dolar yüzde 2,05, külçe altın yüzde 1,40 ve BIST 100 Endeksi yüzde 0,89 oranında reel getiri sağladı. Parasını mevduat faizinde tutanların kaybı yüzde 0,36.

 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.