F-35'lerin motoru İzmir'de yapılacak

F-35'lerin motoru İzmir'de yapılacak

Türkiye'nin de konsorsiyum ortakları arasında yer aldığı F-35 olarak bilinen Müşterek Taarruz Uçağı'nın motor parçalarını üretecek fabrika İzmir'de açıldı

A+A-

Türkiye'nin de konsorsiyum ortakları arasında yer aldığı F-35 olarak bilinen Müşterek Taarruz Uçağı'nın motor parçalarının üretilmesinde faaliyet gösterecek olan ve Kale Grubu ile ABD'li Pratt&Whitney ortaklığı tarafından inşa edilen uçak motor sanayi fabrikası İzmir'de açıldı.

Yeni nesil taarruz uçağı olarak da bilinen F-35 uçaklarının F-135 motorlarının parçalarını üretecek fabrikanın İzmir'deki açılış törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Kale Grubu ve Pratt&Whitney şirketi yetkilileri katıldı.

Lockheed Martin Corp şirketinin ana yüklenici olduğu F-35 projesine 1999 yılında dahil olan Türkiye, proje kapsamında İngiltere, ABD, İtalya, Kanada, Avustralya, Danimarka, Norveç ve Hollanda ile uçağın üretiminde birlikte çalışıyor.

Türkiye satın alacağı ilk iki F-35 uçağının siparişini de geçen ay düzenlenen Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında vermişti.

F-35 projesi kapsamında yaşanan gecikmeler nedeniyle uçağın maliyeti yükselmiş, bu nedenle pek çok ülke sipariş kararlarını gözden geçirme kararı almıştı. Projenin hızlanmasını sağlayacak her gelişme konsorsiyum ortakları açısından önem taşıyor.

F-35 uçaklarının motor parçalarını üretecek olan ve temeli 2011 yılında atılan fabrikanın TV'lerden canlı olarak yayınlanan açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Gül, "Sıradan bir sanayi tesisinin açılışını yapmıyoruz, bugün çok yüksek teknoloji, hassas üretim isteyen; çok hassas standartları olan, her türlü güvenlik testlerinden geçmiş olan bir üretimden bahsediyoruz ve burada üretilecek parçaların son nesil savaş uçakları F-35'lerin motorlarında kullanılacağından bahsediyoruz. Türkiye için sanayide bu tür üretimler, standartların yükseltilmesi ve sınıf atlama anlamına gelmektedir. Bu tür tesislerin sayısının artmasından da gurur duyuyoruz" dedi.

Ege Serbest Bölgesi'ndeki fabrikanın yaklaşık 60 milyon dolara mal olacağı ve yaklaşık 700 kişiye istihdam sağlayacağı açıklanmıştı.

Gül "İnanıyorum bu tesis giderek büyüyecek, üretilen parçalar artacaktır ve Türkiye'nin kendi tasarlayacağı, yapacağı uçaklar ve diğer ileri teknoloji ihtiva eden araçlar için kullanılacaktır" dedi.

Türkiye, F-35 projesi kapsamında toplam 100 adet uçak satın almayı planladığını açıklamıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.