Facebook, sonunda S&P 500'e katılıyor

Facebook, sonunda S&P 500'e katılıyor

Facebook'un nihayet S&P 500'e katılacağının açıklanması işlem saatinin ardından hisselere önemli ölçüde destek sağladı.

A+A-

Wall Street Journal'in haberine göre, S&P Dow Jones Indices tarafından yapılan açıklamada California merkezli şirketin işlemlerin 20 Aralık'ta sona ermesinin ardından S&P 500'e katılacağı belirtildi. Facebook, Teradyne ile yer değiştirecek. Çarşamba günkü işlemleri 49.38 dolardan kapatan Facebook hisseleri yıl başından bu yana yüzde 86 değer kazanmış durumda. Facebook'un piyasa değerinin 123 milyar dolar olması, şirketin S&P 500'ün en büyük ilk otuz şirketinden biri olacağı anlamına geliyor. Sosyal ağ şirketinin S&P 500'e katılmasının birçok yatırım fonunun yapacağı alımlarla hisselere ciddi şekilde değer kazandırması bekleniyor.

18 Mayıs 2012'de Nasdaq'ta işlem görmeye başlayan Facebook böylece halka açılmasından 19 ay sonra S&P 500'e katılmış olacak. Halka arz piyasasında sorunlu bir başlangıç yapan Facebook, şirketin mobil reklamcılıktan para kazanıp kazanamayacağına ilişkin endişelerin ardından kötü günleri geride bırakmışa benziyor. Yatırımcıların reklam gelirleri ile ilgili endişeleri, yaz döneminde çeyrek dönem sonuçlarının olumlu gelmesi ile yatışmıştı. Hisseler, Ağustos ayında 38 dolar olan halka arz fiyatının üstüne tırmanmıştı. Facebook'un S&P 500'e ne zaman katılacağı aylardır süren bir tartışma konusuydu. Sosyal medya devi, son aylarda S&P 500'e katılabilecek düzeye geldiyse de endekste yapılan son birkaç değişimde pas geçilmişti.

Google da Ağustos 2004'te halka arz edilmesinin üzerinden iki yıl geçmeden S&P 500'e katılmıştı. Daha uzun süre bekleyen diğer şirketlerden bazıları ise Amazon.com, eBay, Yahoo. Bu üç şirketin S&P 500'e katılabilmesi için üç yıldan fazla beklemeleri gerekmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.