Faiz artırımı geç ama olumlu karar

Faiz artırımı geç ama olumlu karar

IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, faiz artırım kararının "geç kalmış ancak olumlu" bir adım olarak gördüklerini söyledi

A+A-

IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, TCMB'nin ara PPK toplantısı sonrasında açıkladığı faiz artırım kararının "geç kalmış ancak olumlu" bir adım olarak gördüklerini söyledi.

Euromoney tarafından düzenlenen bir konferansta konuşan Lewis, Türkiye'deki düşük tasarruf oranlarına dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Büyümek için finansman ihtiyaç var, finansmanı iç tasarrufla ya da dış finansman ile sağlayabilirsiniz. Türkiye'deki sorun iç tasarruf oranının düşük olması, insanlar tasarruf etmiyorlar; harcıyor ve ithal ediyorlar. Bu şekilde kendilerini daha zengin hissediyorlar ama bu durum daha fazla cari açık yaratıyor, bu da yurtdışı tasarruflar ile finanse ediliyor. Yurt dışı tasarrufları kullanmak ise daha fazla cari açık yaratıyor."

Asya'nın büyüme modelinin ihracata dayalı olduğu ancak Türkiye'deki büyüme modelinin iç talebe dayalı olduğunu belirten Lewis, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemde daha ılımlı büyüyeceğini kaydetti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.