Faiz son 1 ayın en düşüğünde

Faiz son 1 ayın en düşüğünde

Tahvil - bono piyasasında 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 9,17'ye gerileyerek son bir ayın en düşük seviyesini gördü.

A+A-

Tahvil - bono piyasasında 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 9,17'ye gerileyerek son bir ayın en düşük seviyesini gördü.

Küresel faizlerin düşük seyretmesi ve yurt içinde enflasyon beklentilerinin düşen petrol fiyatlarıyla gerilemesi Türk tahvil piyasasına ilginin artmasında neden oldu.

Global tahvil piyasalarında güvenli liman talebinin arttığını kaydeden analistler, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin yüzde 2,20 seviyelerine gerilediğini benzer şekilde Japonya ve Almanya 10 yıllık tahvil getirilerinin de sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 0,8 seviyelerinde işlem gördüğünü belirtiyor.

Analistler, küresel ekonomik büyümeye ilişkin piyasalarda oluşan endişenin Fed'in faiz artırım zamanını öteleyebileceği beklentisini oluşturmasıyla dün gelişmekte olan ülke piyasalarına bir miktar alım gelirken TL varlıklarında bu gelişmelerden olumlu etkilendiğini ifade ediyor.

Tahvil piyasalarında önemli bir ralli yaşanıyor

Yurt içi tahvil piyasalarında söz konusu gelişmelerle önemli bir ralli yaşanırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 8,49'dan yüzde 8,26'ya, bankalararası gecelik fonlama faizi de yeniden yüzde 11,12 seviyesinden yüzde 10,56'ya geriledi.

Tahvil piyasasının geneline talebin artmasıyla gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9,30 ile son üç haftanın, 10 yıllık tahvil faizi de yüzde 9,17 ile bir ayın en düşük seviyesine geriledi.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.