Faizler değişmeyecek

Faizler değişmeyecek

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonda düşüşün devam edeceğini, bu nedenle faizlerde bir değişikliğe ihtiyaç duymadıklarını söyledi

A+A-

"Enflasyon tarafında şu anki para politikası duruşunun yeterli olduğunu düşünüyoruz" diyen Başçı, 17 Aralık'ta yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında konuyu yeniden değerlendireceklerini kaydetti.

Wall Street Journal'in haberine göre, faizlere ilişkin öngörülebilirliğinin artırılmasını değerlendireceklerini belirten Başçı, tek bir politika faizinden söz etmek yerine 3 faiz oranınından politika faizi olarak bahsedeceklerini söyledi. Başçı bu faizleri; yüzde 4,5 olan haftalık repo faizi, yüzde 6,75 olan piyasa yapıcı bankalar için gecelik repo faizi ve ek parasal sıkılaştırma yapılan günlerde uygulanan faiz oranı olan yüzde 7,75 şeklinde ifade etti.

Başçı ayrıca, bir haftalık repo ihalelerine devam edeceklerini ancak usulünü değiştireceklerini de belirterek, 24 Aralık'ta bir haftalık repo fonlaması ile zorunlu karşılıkların ilişkilendirilmesine ilişkin yeni usulü açıklayacaklarını duyurdu.

Ekspres Yatırım Başkeonomisti Özlem Derici, Başçı'nın esnek ve belirsiz para politikasının devam edeceğini, faizlerde ise artış olmayacağına yönelik açık bir mesaj verdiğini söyledi. "Merkez Bankası enflasyonda daha olumlu bir görünümü vurgulamaya başladı" diyen Derici, "Böylece faiz koridorunun üst bandında faiz artışı beklentilerini de boşa çıkardı" diye konuştu. Derici, yeni para politikaları uygulamalarında netleşme bekleyen piyasa oyuncuları için son açıklamaların daha da kafa karıştırıcı olabileceğini sözlerine ekledi.

Kasım ayında enflasyon aylık %0,01 artarken yıllık yüzde 7,32'ye inmişti. Merkez Bankası'nın yılsonu tahmininin orta noktası yüzde 6,8 seviyesinde bulunuyor. Başçı, kur konusunda da önemli mesajlar verdi. Piyasa oyuncularının fiyatlamaları artık daha doğru yaptığını kaydeden Başçı, sakin bir döneme girildiğine dair sinyaller olduğunu, ayrıca kur oynaklığını azaltacak tecrübe ve araçlara sahip olduklarını söyledi.

Ağustos ayında dolar kurunun yılsonunda 1,92 seviyesine gelebileceğini söyleyen Başçı'ya bu tahmini hatırlatıldığında, "Kimsenin önünü göremediği bir dönemde birinin devreye girmesi gerekiyordu. O gün bir mesaj verilmeliydi" cevabını verdi. Başçı, Ocak ayında bu konuda yine açıklama yapabileceğini sözlerine ekledi. Ayrıca, ABD Merkez Bankası Fed'in para politikalarındaki belirsizliğin ortadan kalkması ile portföy yatırımlarının kimsenin beklemediği bir şekilde artabileceğini bu yolla liranın değer kazanabileceğini vurguladı.

Cari açıkta altın hariç iyileşmenin 2014'te sürmesini beklediklerini söyleyen Başçı, portföy yatırımları olmasa dahi açığın finansmanında sorun olmayacağını savundu. Başçı, ihracatın ithalatı karşılama oranının 2014'te sürdürülebilir bir düzey olan yüzde 65-70 aralığında olacağını söyledi. Piyasanın Başçı'nın açıklamalarına kur olumsuz, faiz piyasası olumlu tepki verdi. Dolar kuru 2,03'ü aşarken, gösterge tahvilin faizi yüzde 9'un altına indi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.