FED, 2014 Mart'ını bekleyecek

FED, 2014 Mart'ını bekleyecek

Chicago FED Başkanı Evans, FED'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını sona erdirmek için muhtemelen mart ayına kadar beklemesi gerekebileceğini söyledi

A+A-

Chicago FED Başkanı Charles Evans, FED'in aylık 85 milyar dolar olan tahvil alım programını sona erdirmeye başlamadan önce gelecek yıla kadar, muhtemelen mart ayına kadar beklemesinin gerekebileceğini söyledi.
Evans, "Kişisel olarak tahvil alım oranının azaltılması konusunda acelem yok. İstihdam piyasasında iyileşmenin sürdürülebilir olduğuna güvenmek için birkaç politika toplantısı daha beklenmesini memnuniyetle karşılarım" diye konuştu.
Açık Piyasa Komitesi'nde oy hakkı bulunan Evans, FED'in istihdamda istikrarlı kazanç sağlanması için Ocak 2013'te başlattığı program kapsamında toplam 1.5 trilyon dolarlık tahvil alabileceğini vurguladı.

FED'in varlık alımlarını destekleyen Charles Evans, FED'in cari ekonomi politikasına ekonomi tam olarak toparlanana kadar devam edeceğini açıkladı. Evans, "Bu bir kredibilite konusu, insanların bizim yapacağımızı söylediklerimize ilişkin yaptıklarımıza inanmaları ile ilgili. Ekonomiyi olması gereken yere getirene kadar genişlemeci politika devam edecek. Ekonomininin hala teşviğe ihtiyacı var ve eğer FED kısa vadeli faizleri sıfırın altına indirebilirse indirecek" diye konuştu.

İstihdam piyasasındaki ilerlemelerin sürdürülebileceğinin belli olmamasından ötürü FED'in tahvil alımlarını vaktinden önce azaltmama konusunda dikkatli olması gerektiğini söyleyen Evans, "Kendi adıma, alımların azaltılması konusunda bir acelem yok. Biraz daha emin olmak için beklemeyi tercih ederim" dedi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.