FED baskısıyla negatif açılış

FED baskısıyla negatif açılış

FED'in hafta içinde vereceği kararın piyasalarda yarattığı tedirginlik ilk işlem gününde deetkisini hissettiriyor

A+A-

ABD Merkez Bankası’nın tahvil alımlarına dönük kararının kesinleşmesinin beklendiği bu hafta piyasalardaki kaygı devam ediyor. ABD'de bu yılın ikinci yarısını etkisi altına alan ve piyasaların yönü üzerinde belirleyici olan Fed'in tahvil alım programına ilişkin söylemlerinin 2013 yılının son ayında aksiyona dönüşüp dönüşmeyeceği bu hafta çarşamba günü belli olacak.

Salı günü başlayacak ve çarşamba günü kararların açıklanacağı Fed toplantısıyla ilgili olarak, halen aylık 85 milyar dolar olarak devam eden tahvil alım programında sınırlama yapılıp yapılmayacağı, sınırlamanın ne kadar olacağı, takvimi ve 2014 yılında faizlerin seviyesine ilişkin belirsizliklere cevaplar aranacak. Analistler, bu hafta önce Fed kararları sonra da yoğun veri akışının piyasalarda sert dalgalanmalara neden olabileceğini tahmin ediyor.


Küresel para piyasalarında daha kararlı bir hava gözlenirken hisse senedi piyasalarında negatif baskı daha belirgindi. Bu hafta yurt içi piyasalarda da küresel piyasalara paralel negatif açılışın ardından FED’in alacağı karar ve bundan öncesinde karara dönük sinyallerin takip edilmesi bekleniyor.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.