Fed korkusu azaldı, piyasalar nefes aldı

Fed korkusu azaldı, piyasalar nefes aldı

BIST-100 yüzde 2.66 yükselişle 76,469.99 puandan günü tamamladı

A+A-

ABD'deki bütçe anlaşmazlığının ardından Fed'in tahvil alım programının azaltmasının erteleneceği beklentisi TL'de değer artışı getirirken Borsa İstanbul'da endeks de günü yükselişle kapattı. Analistlere göre kurdaki gerileme ve Avrupa borsalarındaki toparlanma, hisse senedi piyasasında geçen haftadan devralınan aşağı yönlü trendi sona erdirdi. Güne alıcılı başlayan BIST 100 yüzde 2.66 yükseldi. Endeks 76,469.99 puandan kapandı.

Küresel piyasalarda dolar, ABD'de siyasetçilerin devlet hizmetlerine ödenek ayrılması konusunda anlaşmaya varamamasının ardından euro karşısında sekiz ayın, İsviçre frankı karşısında bir buçuk yılın en düşük seviyesini gördü.

ABD'de devlet hizmetlerinin durmasına yol açan siyasi anlaşmazlık bir gün sürebileceği gibi yaklaşık bir aya kadar uzayabileceği için Fed'in para politikasını gevşek tutması bekleniyor. Gevşek para politikasına dair beklentiler, doların geniş bantta değer kaybı baskısı altında kalmasına yol açıyor.

Otomotiv sektörü hisseleri gün içinde endeksin üzerinde bir performans sergilerken, analistler Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "hurda teşviki gündemde yok" açıklaması sonrası satışlarla karşılaşan hisselerin bugün piyasadaki toparlanmayla birlikte kayıplarını telafi ettiğini söylediler. Analistler, otomotiv pazarında talebin halen güçlü olmasının hisseler için destekleyici olduğu görüşünde.

Diğer yandan Türkiye'nin ihracatı eylül ayında otomotiv sektöründeki yüzde 31.3 ihracat artışının öncülüğünde yüzde 11.1 artışla 12.56 milyar dolar olurken, otomotiv ihracatı 1.97 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Öte yandan tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi spot kapanışta yüzde 8.43 seviyesinden gerçekleşirken valörlü işlemlerde yüzde 8.39 seviyesindeydi. 10 yıllık gösterge tahvilde ise spot kapanış yüzde 9.07 valörlü ise yüzde 9 seviyesindeydi.

Yurt içi piyasalarda bu hafta global gündemin yanı sıra eylül ayı enflasyon gelişmeleri ve TCMB'nin politikaları takip edilecek.

Avrupa borsalarında iyimser hava

Avrupa borsaları, İtalya'daki hükümet krizi ile ilgili politik tansiyonun düşmesi ve üretim verilerinin bir toparlanmaya işaret etmesiyle yükseldi.  FTSE MIB endeksi, yüzde 3.11 yükseldi. Alman Dax endeksi ise yüzde 1.10 yukarıdaydı. ABD piyasalarında S&P 500 endeksi yüzde 0.51 primli.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.