Fed, parasal sıkılaştırmada kararlı

Fed, parasal sıkılaştırmada kararlı

ABD Merkez Bankası Federal Reserve (Fed) çok tartışılan aylık 85 milyar dolarlık tahvil alım programını azaltmaya, cuma günü açıklanan güçlü istihdam verisinden sonra daha da yaklaştı. Fed tahvil alımında kısıntıya aralık ayı kadar erken bir sürede gidebi

A+A-

Wall Street Journal'den Jon Hilsenrath'ın haberine göre, Fed Başkanı Ben Bernanke, üyeler arasında bir konsensus oluşturması gerekirken, etkisi çok da açık olmayan tahvil alımları piyasaların odak noktasında kaldı. Bazı üyeler çok hassas olan tahvil alımının azaltması konusunda kendini daha rahat hissederken, yetkililerin açıklamalarına bakılırsa zamanlama ve strateji konusunda ise fikir ayrılıkları yaşanabilir.
Fed'in bir sonraki para politikası toplantısı 17-18 Aralık'ta yapılacak ve parasal sıkılaştırma ise gündemde olacak. Ancak bazı üyeler ocak ayına kadar bekleyerek ekonomi ve iş piyasasındaki düzelmenin kalıcı olduğundan emin olmak isteyebilir. Salı günü Fed yetkilileri "karartma" dönemine girerek, para politikası hakkında demeç vermeyi bırakacak ve para politikası toplantısı hakkında perde arkasında yapacakları müzakerelere odaklanacak. Önemli bir nokta ise: Yatırımcılar bir harekete hazır mı? Bu yıl parasal sıkılaştırmaya gidilecek söylentileri hisse ve kredi piyasalarını sallamıştı. Cuma günü ise borsalar sıkılaştırma ihtimalini olağan gidişatın parçası olarak kabullendiler.

Dow Jones Sanayi Endeksi 198,69 puan birden yükselerek yüzde 1,3 primle 16020'den kapatırken, son 7 haftanın en sert yükselişini yaşadı. Cuma günkü getiriler, beş günlük düşüş serisini sonlandırırken, rekor seviyelere de gene yaklaştırdı. 10 yıllık ABD tahvil faizinde çok bir değişim yaşanmaması da piyasaların çalkalanmadığının bir diğer göstergesi oldu. 212 milyar dolarlık varlık yöneten Northern Trust Servet Yönetimi baş yatırım yöneticisi Katie Nixon "Bugün, iyi haber, iyi haber olarak algılandı" yorumunda bulundu. Son aylarda bazı olumlu ekonomik veriler, Fed'in desteği olmadan getirilerin devam edebileceği konusundaki şüpheler nedeniyle borsada satışa neden oldu. Cuma günü yaşanan sert yükseliş Fed'in gelecek yıllarda da gevşek para politikasına devam edeceği konusunda yatırımcıları ikna etmiş olduğunun bir göstergesi. "Çok gelişme sağlıyoruz" diyen San Francisco Fed Başkanı John Williams, cuma günkü istihdam verisi öncesi The Wall Street Journal'a verdiği röportajda şunu da ekledi: "Sadece hedeflerimize ağır ve emin bir şekilde ilerlediğimizden emin olmak istiyorum."
Fed yetkilileri eylül ayındaki para politikası toplantısında tahvil alımında azaltmaya gitmekte tereddüt etmiş, ardından da istihdam piyasasında kötüleşme sinyali gelmiş ve hükümet 16 gün boyunca ekim ayında kapalı kalmıştı. Fed kısa dönemli faizleri, işsizlik oranı yüzde 6,5'un altına inene kadar artırmayacağını söylemişti. Böyle giderse bu oranın altına 2014'te gidilebilir. Ancak Bernanke işsizlik oranı yüzde 6,5'un altına inse bile faizlerin artırılması konusunda sabırlı davranılacağını belirtmişti. Bunun anlamı da faizlerin 2014'te artma ihtimalinin de düşük olduğu. Fed yetkilileri aynı zamanda yüzde 6,5'luk eşiğin daha aşağı çekilmesi konusunda değerlendirdi. Ayrıca, bazı üyeler enflasyonun çok düşük seyretmesi dolayısıyla endişelerini dile getirerek, enflasyonun yüzde 2'lik hedefe yaklaşana kadar faiz artırımına gidilmeyeceğinin altını çizdi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.