FED soğuk havadan şikayetçi

FED soğuk havadan şikayetçi

Amerikan Merkez Bankası (Fed), ocak ayında ülkenin pek çok bölgesinde ekonomik faaliyetlerde yükselme görüldüğünü, ancak bu artışın biraz da elverişsiz hava satışları nedeniyle henüz "mütevazı" düzeyde olduğunu belirtti.

A+A-

Amerikan Merkez Bankası (Fed), ocak ayında ülkenin pek çok bölgesinde ekonomik faaliyetlerde yükselme görüldüğünü, ancak bu artışın biraz da elverişsiz hava satışları nedeniyle henüz "mütevazı" düzeyde olduğunu belirtti.

Fed'in iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırması “Bej Kitap’ın” bugün yayımlanan şubat sayısında, 12 Fed şubesinin görev alanlarındaki ekonomik aktivitelerle ilgili bilgiler yer alıyor. Buna göre araştırmaya esas olan ocak ayından şubat başına kadar olan dönemde 12 bölgenin 8’inde ekonomik faaliyetlerde ölçülü bir artış meydana gelirken, çoğu bölge ekonomik görünümü pozitif olarak nitelendirdi.

Perakende ve otomobil satışlarının zayıf düzeyde gerçekleştiğinin açıklandığı raporda, ülke genelinde emlak piyasasında satışların ve fiyatların mütevazi bir artış kaydedildiği bilgisi yer aldı.
Bej Kitap'ta perakende satışlardaki artışın düşük düzeyde kalması elverişsiz hava şartlarına bağlanırken, kar ve dondurucu soğuğun aynı zamanda mal tedarik zincirlerinde sorun yaratarak sanayi üretimini olumsuz etkilediği belirtildi. Bununla birlikte Bej Kitap'a bilgi veren sanayiciler, gelecek aylarda üretim artışından ümitli olduklarını ifade etti.

İş dünyasının gözlemlerini anekdot düzeyinde yansıtan “Bej Kitap”, Fed’in para politikasına karar vereceği Federal Açık Piyasa Toplantısından (FOMC) iki hafta önce yayımlanıyor. Fed’in bir sonraki toplantısı 18-19 Mart tarihlerinde gerçekleşecek.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.