FED tutanakları açıklandı

FED tutanakları açıklandı

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 7-8 Kasım tarihli toplantısına ait tutanaklar yayımlandı

A+A-

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 7-8 Kasım tarihli toplantısına ait tutanaklar yayımlandı.

Fed'in politika faizini yüzde 2-2,.25 aralığında sabit tuttuğu toplantının tutanaklarında, "Neredeyse tüm FOMC üyelerinin kademeli ek faiz artırımlarını desteklediği" kaydedildi.

Tutanaklarda ayrıca, "Kademeli parasal normalleşmenin sürdürülmesinin uygun olduğu görüşüyle uyumlu şekilde neredeyse bütün üyeler, iş gücü piyasası ve enflasyon verilerinin beklentilerine paralel ya da daha güçlü gelmesi halinde politika faizinde yakın zamanda yeni bir artışa gidilmesinin yerinde olacağını bildirdi." ifadesine yer verildi.

Bu ifade, Fed'in 18-19 Aralık'ta yapılacak FOMC toplantısında faizin yeniden artırılacağı şeklinde yorumlandı.

Tutanaklarda, bir iki üyenin politika faizinin mevcut durumda ekonomiyi dengede tutacak nötr seviyeye ulaşmış olabileceğini savunduğunu gösteren ifadeler de dikkati çekti.

Fed'in kademeli faiz artışı konusunda iletişimi değiştirmeyi tartıştığı belirtilen tutanaklarda para politikası için önceden belirlenmiş bir patika olmadığı ve risklerin aşağı ve yukarı yönlü olarak dengeli olduğu vurgulandı.

Tutanaklara göre, kasım toplantısında Fed yetkilileri arasında yaşanan bir başka önemli tartışma, toplantılardan sonra yayımlanan FOMC karar metnine yönelikti.

Birçok FOMC üyesinin, şimdiye kadar yayımlanan karar metinlerinde yer alan "Komite, kademeli ek faiz artırımlarının ekonomik aktivitelerdeki artışın, güçlü iş gücü şartlarının ve yüzde 2 hedefine yakın orta vadeli enflasyon hedefinin korunması için uygun olduğunu düşünüyor." ifadesinin gelecek verilere yönelik değerlendirmeye daha fazla vurgu yapılacak şekilde değiştirilmesini istediği bildirildi.

Söz konusu değişikliğin FOMC'nin değişen ekonomik şartlara yanıt vermek için esnek davranacağını anlatmak için yararlı olacağı vurgulandı.

Piyasalar, tutanaklardaki bu ifadeleri, Fed'in gelecek yıl Amerikan ekonomisinin yavaşlaması halinde daha az faiz artıracağı ya da sıkılaştırmaya ara verebileceği şeklinde yorumladı.

Fed'in Eylül ayında yayımladığı çeyreklik ekonomik projeksiyonlar, bankanın gelecek yıl 3 kez faiz artırmayı planladığına işaret etmişti.

Tutanaklarda, Fed üyelerinin neredeyse tamamının kademeli faiz artış politikasını uygun gördükleri, trendin üzerinde büyümenin orta vadede yavaşlayacağını öngördükleri belirtildi.

Ticaret, şirketlerin borçluluğu ve düşük enflasyon risklerinin konuşulduğunun açıklandığı tutanaklarda, üyelerin faiz konusunda esnek yaklaşımın gerekliliğini ve mali teşviklerin yukarı yönlü riskleri üzerinde tartıştıkları açıklandı. 

Üyeler arasında rezervlerin oranı konusunda geniş tartışmalarını yaşandığı vurgulanarak fazla rezerv faizlerinin kısa süre içinde değişmesinin gerekebileceği ve üyelerin karar metinlerinin daha çok veri odaklı olması yönünde görüş bildirdikleri tutanaklarda yer aldı.

Bazı üyelerin finans dışı şirketlerin borçluluk durumları konusunda endişeli oldukları, ücretlerdeki yükselişin yüzde 2 enflasyon hedefiyle uyumlu olduğu açıklandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.