Fed'in tahvil alımına bütçe engeli

Fed'in tahvil alımına bütçe engeli

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed'in tahvil alımlarını azaltma kararının bütçe krizinin yarattığı sonuçlar nedeniyle gecikebileceğini söyledi

A+A-

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Washington'da bütçe konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle bankanın tahvil alımlarını azaltmaya daha geç başlayabileceğini söyledi. Evans, toparlanmanın hız kazanması halinde tahvil alımlarının azaltılmasının da hızlandırılabileceğini belirtti.

ABD Hükümeti'nin harcama yapamadığı 16 günlük sürecin ardından istihdamdaki tablonun netleşmesinin birkaç ay alabileceğini söyleyen Evans, şu an için finansal istikrar konusunda risk görmediğini de sözlerine ekledi.

ABD hükümeti, 1 Ekim'de harcama yapma yetkisi bulunmadığı için 800 bin kamu çalışanını zorunlu izne göndermişti. Analistler, kamu kurumlarında çalışmaların durması nedeniyle ortaya çıkan ekonomik kaybın yanı sıra istatistik hesaplarının da yapılamamış olması nedeniyle bazı önemli göstergelerin ve ekonomik verilerin açıklanamayacağını öne sürmüşlerdi.

Nitekim yılın dördüncü çeyreğinde ABD'de ekonomik büyümenin yüzde 0,2 ile 0,5 arasında daralacağını düşünen ekonomistler var. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s da kamu kuruluşlarında çalışanların iki hafta boyunca zorunlu izine çıkarılmış olmasının ABD ekonomisine verdiği zararı yaklaşık 24 milyar dolar olarak tahmin etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.