Feniş üretimini durdurdu

Feniş üretimini durdurdu

KAP’a yapılan açıklamada; “50 yıldır ülke ekonomisine katkıda bulunan şirketimizin zorlukları aşması için bankalar ve finans kurumlarıyla görüşmeleri sürmektedir” denildi.

A+A-

Feniş Alüminyum, 9 Eylül 2013 tarihinde KAP’a (Kamuyu Aydınlatma Platformu) yaptığı açıklamayla üretimini durduğunu ve 418 çalışanın da iş akdinin fesh edileceğini duyurdu. Hammadde satın aldığı Hydro Alüminyum’dan sevkiyatın kesilmesiyle üretim yapamaz hale gelen Feniş, kredi için bankalarla görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. KAP’ta yayınlanan özel durum açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“2008 global krizi alüminyum sektörünü olumsuz etkilemiş, profil katma değerlerinde önemli düşüşe neden olmuştur. Verimlilik çalışmaları kısmen yardımcı olmakla beraber; en kaliteli ürün ve en iyi hizmet sunmakta olmamızın getirdiği yüksek işgücü ve beyaz yaka maliyetleri ile değerli Türk Lirası, Şirketimizi düşük kar marjıyla çalışma mecburiyetinde bırakmıştır.

Yılbaşından itibaren hammadde tedarikçimiz Hydro Aluminium'un kredili satışlarını azaltması üzerine önemli bir yabancı fon kuruluşu ile yaptığımız ortaklık anlaşması da ne yazık ki global ekonomide yaşanan türbülans nedeni ile hayata geçirilememektedir. 

Son gelişmeler karşısında tedarikçimiz Hydro Aluminium'un sevkiyatlarını tamamen durdurması üzerine yeni kredi imkanları bulununcaya kadar üretimimizi durdurmak ve çalışanlarımızın iş akitlerini üzülerek feshetme zarureti hasıl olmuştur. 50 yıldır Ülke ekonomisine katkıda bulunan Şirketimizin bu zorlukları aşması için bankalar ve finans kurumları ile görüşmeleri sürmektedir.”  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.