Fitch, Amerika'nın görünümünü düzeltti

Fitch, Amerika'nın görünümünü düzeltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'nin notunu negatif izlemeden çıkararak "AAA" olarak teyit etti, görünümü ise durağanda bıraktı.

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'nin notunu negatif izlemeden çıkararak "AAA" olarak teyit etti, görünümü ise durağanda bıraktı.

Fitch açıklamasında, ABD için 15 Ekim 2013'te başlayan negatif izlemenin sona erdiği belirtilirken, notun teyit edilmesinde ve görünümün "durağan" olarak belirlenmesinde federal borçlanma limiti uygulanmasının şubat ayı ortasında askıya alınmasının etkili olduğu bildirildi.

Borçlanma tavanı uygulamasının askıya alınmasıyla federal hükümetin yeniden kapanma riskinin önüne geçildiğine işaret edilen açıklamada, "2015 mart ayına kadar sürecek askıya alma (vergi ödemelerinin mevsimselliği ve olağanüstü tedbirlerin alınmasıyla) Hazine'ye, hükümeti yaklaşık 2015 temmuza kadar fonlamaya izin verecek" denildi.

Açıklamada, federal hükümet borcunun GSYH'ya oranının 2014 yılında yüzde 72,5 olacağı öngörülürken, şu ifadelere yer verildi:

"ABD diğer 'AAA' kredi notuna sahip ülkelere göre daha yüksek borç toleransına sahip ve bu durumda doların küresel rezerv para birimi olmasından kaynaklanan finansman esnekliği rol oynuyor. 2013 mali yılında federal bütçe açığı yüzde 6,7'den 4'e geriledi. 2014 mali yılında bu açığın yüzde 2,9'a ve 2015 mali yılında yüzde 2,6'ya gerileyeceği öngörülüyor. Borç tavanı uygulamasının askıya alınmasıyla federal hükümetin yeniden kapanması riskinin önüne geçildi. 15 Mart 2015'e kadar devam edecek bu askıya alma, olağanüstü tedbirlerle birlikte Hazine hükümeti temmuz 2015'e kadar fonlayacak. ABD'de toplam kamu borcu/GSYH oranının 2014 yılında yüzde 100 ile maksimum noktaya gelecek ve takip eden 4 yılda yavaşça gerileyecek. ABD, doların küresel rezerv para birimi olmasının sağladığı finansman esnekliği diğer 'AAA' kredi notuna sahip ülkelere göre daha yüksek borç toleransına sahip." 

Borçlanma tavanı uygulamasının askıya alınmasıyla federal hükümetin yeniden kapanması riskinin önüne geçildiği aktarılırken, 15 Mart 2015'e kadar devam edecek bu askıya almanın, olağanüstü tedbirlerle birlikte Hazine'nin hükümeti temmuz 2015'e kadar fonlamasına imkan vereceği vurgulandı.

Ayrıca Fitch Ratings, ABD'nin teminatsız yabancı ve yerel para cinsinden tahvil notlarını "AAA", ülke tavan notunu "AAA" ve yabancı para cinsinden kısa vadeli notunu "F1+" olarak teyit etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.