Fitch: Sonuçlar belirsizlikleri artırabilir

Fitch: Sonuçlar belirsizlikleri artırabilir

Fitch Ratings, seçim sonucunun Türkiye’de siyasi ve ekonomik belirsizlikleri artırabileceği yorumunu yaptı.

A+A-

 

 

 

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, genel seçim sonucunun Türkiye’de siyasi ve ekonomik politikalarda belirsizlikleri artırabileceği yorumunu yaptı.

Seçim sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan Fitch, hükümet konusunda kesin bir işaret olmamasının Türkiye için yakın vadeli belirsizlikleri artırabileceğine dikkat çekti. Partiler arasında koalisyon kurulmasının ılımlı bir etki oluşturabileceğini vurgulayan Fitch "Ama bu kesin olmaktan uzak. Bunun tersine artan politik belirsizlik, erken seçim ihtimali ve kur üzerinde artan piyasa baskısı Merkez Bankası’nın teste tabi tutabilir. Söz konusu durum mevcut olan gerilimleri ve gevşek para politikası baskısını artırabilir. Bunların sonucunda bütçe açığının artmasına neden olabilir." denildi.

Fitch, AK Parti’nin 13 yıl sonra ilk kez parlamentoda çoğunluğu kaybettiğini belirterek, partiler arasında oluşabilecek koalisyonları değerlendirdi. Seçimlerden sonra ekonomide var olan belirsizliğin arttığına dikkat çeken Fitch, "Yavaşlayan GYSH büyümesi, ekonomiyi yeniden dengelemek için net sermaye girişlerine olan olan güven ve enflasyonu düşürme çabalarına ilişkin gerilimi artırmıştır. Türkiye’deki ekonomi politikası tutarlılığı ve kredibilite; para politikası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’na faiz oranlarının düşürülmesi için yaptığı baskıları ile daha zayıf hale gelmiştir." açıklamasını yaptı.

Seçim sonucunu bazı olumlu etkilerine de dikkat çeken Fitch, HDP’nin meclise girmesiyle "Türkiye’de yaşayan Kürtlerin marjinalleşmesinin önüne geçilebileceğini" belirtti CİHAN 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.