Fransa bütçe açığını düşüremiyor

Fransa bütçe açığını düşüremiyor

Fransa’da Sayıştay bütçe açığı konusunda hükümeti yine uyardı. Yıllık Sayıştay raporunda, bütçe açığının gayri safi milli hasılaya oranın yüzde 3,6’yı aşacağı belirtildi

A+A-

Fransa’da Sayıştay yayınladığı yıllık raporda, bütçe açıkları konusunda sosyalist hükümeti uyardı. Sayıştay,  2014 yılında bütçe açıklarının gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 3,6’yı aşacağı uyarısında bulundu.

 Hükümetin ekonomi kurmayları, 2014'de bu oranın yüzde 3,6 aşmayacağı konusunda daha önce iddialı açıklamalar yapmıştı. Bugün yayınlanan Sayıştay raporunda, ‘’Yüzde 3,6 oranın tutturulmasının mümkün görülmediği’’ yorumu yapıldı.

Avro para birimi kriterine göre, bütçe açığı oranının yüzde 3’ü aşmaması gerekiyor. Geçen yıl  alınan tüm tasarruf önlemleri ve artırılan vergilere rağmen bu oran, yüzde 4,1 olarak kayıtlara geçmişti.

Sayıştay raporunda, bütçe açığını kontrol altına alabilmek için ayrıca kamu harcamalarının düşürülmesi istendi. Fransa hükümeti, bütçe açığını düşürebilmek için 2017 yılına kadar 50 milyar avro tasarruf etmeyi planlıyor.

Fransa’nın bütçe açıkları, üye ülkelerin avro kriterlerine uyup uymadığını denetleyen AB Komisyonu ve Paris arasında son yıllarda ciddi sorunlar yaratıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.