Fransa'daki eylemlerde 95 kişi tutuklandı

Fransa'daki eylemlerde 95 kişi tutuklandı

Fransa'da "sarı yelekliler"in gösterilerinde bugün gözaltına alınanların sayısı 100'e yaklaştı

A+A-

Fransa'da "sarı yelekliler"in gösterilerinde bugün gözaltına alınanların sayısı 100'e yaklaştı, bir protestocu da gözünden yaralandı. 

Akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan ancak daha sonra  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine öfkeye ve isyana dönüşen gösteriler,  hükümetin iptal çağrılarına rağmen bugün ülke genelinde devam ediyor.

Macron'un vaatlerini yetersiz bulan eylemciler, gösterilerin beşinci  haftasında bir kez daha Paris'te Champs-Elysees Caddesi ve Opera Meydanı'nda  toplandı.

Geçen haftalara göre sayıları az olan göstericiler ile polis arasında  gerginlik artmaya başladı. İlk müdahale sonrası Champs-Elysees Caddesi  etrafındaki ara sokaklara da yayılan gösteride polis ve protestocular arasında  çatışma yaşanıyor.

Bir gösterici gözünden yaralandı

Polise taş atan göstericilere güvenlik güçleri biber gazı ile karşılık  veriyor. Bu sırada gözünden yaralanan bir gösterici ambulansla hastaneye  kaldırıldı. Protestocular, atılan biber gazı kapsülünün göstericinin gözüne  geldiğini iddia etti.

Fransız medyası 95 kişinin gözaltına alındığını belirtirken, polis  Paris'teki gösterilere 3 bin kişinin katıldığını duyurdu.

89 bin polis görevde

Gösteri nedeniyle Champs-Elysees Caddesi ve çevresindeki mağaza ve  restoranlar kepenkleri indirirken, çok sayıda metro hattı da kapatıldı. Ülke  genelindeki cadde ve yollarda 199 blokaj eylemi yapıldı.

Alınan güvenlik önlemleri kapsamında ülke genelinde yaklaşık 89 bin  polis görev yaparken, Paris'i 8 bin polis ile 14 zırhlı araç koruyor.

Protestolar

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine  tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik  öfkeye dönüşen "sarı yelekliler"in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli  protestosu haline geldi.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal  bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron ve yönetiminden ekonomik  koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Gösterilerde şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybederken, 4 bin 99 kişi  gözaltına alındı, binden fazla kişi yaralandı.,

Macron'un açıklamaları

Macron, "sarı yeleklilerin" protestoları konusunda pazartesi akşamı  yaptığı açıklamada, şirketlere ek maliyet yükü getirmeden asgari ücrete 2019  itibarıyla aylık 100 avro zam yapılacağını açıklamıştı.

Yapabilen işverenlerin çalışanlarına yıl sonunda prim ödemesini  istediğini belirten Macron, 2 bin avronun altındaki emeklilik maaşlarından artık  kesinti yapılmayacağını duyurmuştu.

"Sarı yelekliler" ve Fransızların yarısından fazlası Macron'un bu  açıklamalarını yetersiz bulmuş ve yeniden gösteri çağrısı yapmıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.