G-7'den Rusya'ya sert uyarı

G-7'den Rusya'ya sert uyarı

Kırım'ın referandum ile Rusya'ya bağlanması durumunda G-7 ülkeleri Rusya'ya dönük sert yaptırımların yanında referandum sonucunu tanımayacağını açıklarken Kırım, limanlarındaki Ukrayna savaş gemilerini kamulaştıracağını açıkladı

A+A-

Gelişmiş ekonomilerin oluşturduğu G7'nin liderleri Rusya'ya, Kırım'da yapılacağı açıklanan referanduma ilişkin çalışmanın durdurulması ve bölgenin statüsünün değiştirilmesine dair bütün çabalara son verilmesi çağrısı yaptı.

G7 liderleri Beyaz Saray tarafından duyurulan açıklamada, "Ukrayna'nın birlik, egemenlik ve toprak bütünlüğüne etkisine ek olarak, Kırım'ın Rusya'ya bağlanması bütün devletlerin birlik ve egemenliğini koruyan yasal düzen üzerinde de çok ciddi etkilere neden olabilir" denildi.

Açıklamada, "Rusya Federasyonu böyle bir adım atarsa, hem ayrı ayrı hem de toplu olarak girişimde bulunacağız" ifadesi de yer aldı.

Kırım parlamentosu, halka Rusya'ya katılmayı isteyip istemediklerinin sorulacağı referandumun 16 Mart'ta yapılması için karar almıştı.

Sivastopol’da bulunan Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemiler kamulaştırılacak

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Başbakanı Sergey Aksenov, Sivastopol limanında bulunan Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilerin kamulaştırılacağını bildirdi.

Aksenov, Kırım İnform Haber Ajansına yaptığı açıklamada, 16 Mart'taki referandumda Rusya'ya bağlanma kararının kabul edilmesiyle, Ukrayna'nın sadece gemilerine değil, aralarında askeri tesislerinin de bulunduğu yer altı ve yer üstü tüm malvarlıklarının millileştirileceğini bildirdi.

Kırım'ın Rus yanlısı Başbakanı Aksenov, Ukrayna'nın gaz şirketi Chornomornaftogaz'a ait gemilerin de Sivastopol limanından çıkışına izin verilmeyeceğini ifade etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.