Garanti'nin 6 aylık karı açıklandı

Garanti'nin 6 aylık karı açıklandı

Garanti Bankası 2014 yılı 6 aylık konsolide olmayan net dönem karını açıkladı

A+A-

Garanti Bankası 2014 yılı 6 aylık konsolide olmayan net dönem karı 1 milyar 570 milyon 773 bin TL olarak açıklandı. Bankanın ikinci çeyrekteki net dönem karı ise 810 milyon 443 bin TL. Her iki rakam da piyasa beklentilerinin üstünde.

Marjlarda iyileşme, TÜFE'ye endeksli kağıtların getirisi ve komisyon gelirleri, şirketin ikinci çeyrek kârının ilk çeyreğe göre güçlü gelmesini sağladı.

Bankanın KAP'a gönderdiği solo mali tablolara göre ilk yarı net karı ise yüzde 17 düşüşle 1.57 milyar TL oldu.

Garanti Bankası'nın kredi ve alacakları ise, ikinci çeyrekte 2013 sonuna göre yüzde 3.7 artışla 123.1 milyar lira oldu.

Bankadan gönderilen basın bültenindeki bilgilere göre Garanti'nin aktif büyüklüğü 2013 yıl sonuna göre yüzde 3.4 artarak 203.6 milyar TL'ye ulaşırken, nakdi ve gayri nakdi krediler 156 milyar TL oldu. Bankanın özkaynak kârlılığı ise yüzde 15.1; aktif kârlılığı ise yüzde 1.8 oldu.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen bültende yer alan açıklamasında "Yılın ikinci çeyreğinde, Türkiye'nin büyümesine katkıda bulunacak altyapı ve enerji yatırım projelerinin finansmanında öncü rol üstlenmeye devam ettik. Mayıs 2014'te, SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi için imzalanan, Türkiye reel sektör tarihinin en büyük ve en uzun süreli proje finansmanı kredisi paketinde yer alan tek Türk bankası olduk" dedi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.