Gazze'de 5 saatlik sahte barış

Gazze'de 5 saatlik sahte barış

İsrail ve Hamas, Birleşmiş Milletler'in girişimiyle bugün beş saat insani nedenlerle ateşkes yapmayı kabul ettiler.

A+A-

İsrail ve Hamas, Birleşmiş Milletler'in girişimiyle bugün beş saat insani nedenlerle ateşkes yapmayı kabul ettiler. İsrail'in dün Gazze'de bombaladığı bir kumsalda dört Filistinli çocuk hayatını kaybetti.

Gazze'de 216 Filistinlinin öldüğü İsrail saldırılarının dokuzuncu günü olan dün, yapılan hava saldırılarında ölenlerin sayısı altı oldu. Filistin militanları da dün İsrail topraklarına 130 füze fırlattı. Çatışmaların başlamasından bu yana atılan 1,000'den fazla Hamas füzesi sadece bir İsrailli sivilin ölümüne yol açtı.

İsrail havadan ve denizden sürdürdüğü bombardımanı Gazze'ye kara harekatı ile desteklemeye hazırlanıyor. Operasyonun başlamasından bu yana 30,000 yedek asker silah altına çağrıldı.

Başbakan Netanyahu, "Bu operasyonu amacına ulaşana kadar sürdüreceğiz. İsraillilerin huzurunu sağlayana kadar ne gerekiyorsa o kadar güç kullanacağız" dedi.

Daha sonra İsrail, Birleşmiş Milletler'in Ortadoğu özel temsilcisi Robert Serry'nin, Gazze'deki Filistinlilerin gıda ve tıbbi bakım ihtiyaçlarını sağlamaları için insani nedenli geçici bir ateşkes çağrısını kabul etti.

İsrail askeri yetkilileri, Gazze halkının insani ihtiyaçlarını karşılamaları için bugün TSİ 1000'dan itibaren beş saat süreyle "operasyonları durduracaklarını" ancak bu sürede Hamas militanları saldırılarını devam ettirirlerse "kararlı ve kesin" karşılık vereceklerini açıkladılar.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri de "Askeri birimler, Birleşmiş Milletler'in Perşembe günü savaş alanında beş saat süreyle sükunet sağlanması önerisini kabul etti" dedi.

İsrail deniz kuvvetlerine ait küçük bir savaş gemisinin dün Gazze kıyılarına açtığı ateş, kumsalda bulunan ve ikisi 10 diğerleri 9 ve 11 yaşında olan dört erkek çocuğu öldürdü. Görgü tanıkları bir çocuğun da ağır yaralandığını söyledi.

İsrail ordusu ölümleri "trajik" olarak niteledi ancak kasıtlı olmadığını savundu. Açıklamada, olay hakkında soruşturma açıldığı ve saldırının hedefinin üst düzey Hamas militanları olduğu belirtildi.

BM insani yardım koordinatörü Valerie Amos dün yaptığı yazılı açıklamada, "Gazze'deki çatışmaların tırmanmasından ve bu durumun siviller üzerindeki etkisinden çok büyük kaygı duyduğunu" söyledi.

Amos Gazze'de can kaybının yanı sıra kamu hizmetlerinin de durduğunu ve bölgenin su stoklarının tehlikede olduğunu belirtti.

İsrail kara harekatına girişebileceği tehdidi ile Gazze'nin 100,000 nüfus barındıran bazı mahallelerinin boşaltılmasını istemişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.