GE, 5 milyar dolarla geliyor

GE, 5 milyar dolarla geliyor

Amerika'nın enerji devi General Electric, Türkiye'de 5 milyar dolarlık yatırımla, 3 bin megavatlık rüzgâr enerji santrali yapacak.

A+A-

Sabah'ın haberine göre Türkiye, dünyanın dev firmalarının yatırım adresi olmaya devam ediyor. Önümüzdeki hafta Türkiye'ye gelecek olan ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz'in çantasında enerjide dev bir yatırımı ve stratejik ortaklık anlaşması bulunuyor. Bu kapsamda ABD enerji devi General Electric (GE) Türkiye'de yatırım değeri 5 milyar doları aşan, 3 bin megavatlık rüzgâr enerji santralı yapacak. Bu miktar şu anda Türkiye'de kurulu rüzgâr enerjisi gücünden daha fazla. Şirket, rüzgâr enerjisi türbin fabrikası kurmayı da planlıyor. Anlaşmanın en kritik maddesini ise teknolojinine Türkiye'ye transfer edilmesi oluşturuyor. Elektrik tüketiminde Çin'den sonra en yüksek ikinci artış hızına sahip olan Türkiye'de 2023'e kadar elektrik tüketiminin 2 katına çıkması bekleniyor. Elektrik alanında 300 milyar dolara yakın bir yatırım yapılması gerekliliği öngörülüyor. Bu kapsamda nükleer, güneş ve yerli kömürün yanı sıra yatırım tutarı 30 milyar dolara ulaşacak 20 bin megavat gücünde rüzgâr enerjisi yatırımı yapılması planlanıyor.

Enerji, sağlık hizmetleri, taşımacılık ve altyapı alanlarında yatırımları olan GE, teknoloji, hizmet ve finans şirketi olarak tanımlanıyor. 100'den fazla ülkede faaliyet gösteren şirket, yaklaşık 300 bin kişiye istihdam sağlıyor. Garanti Bankası'nda sahip olduğu yüzde 18.6 hisseyi İspanyol bankası BBVA'ya 3.78 milyar dolar karşılığında satan şirket, enerji alanında birçok yatırıma imza attı. GE, anlaşma gereği Türkiye'de, dünyada sadece birkaç ülkenin sahip olduğu rüzgâr enerjisi türbin fabrikası kuracak.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.