Gedik Yatırım Vakıfbank için "AL" tavsiyesi verdi

Gedik Yatırım Vakıfbank için "AL" tavsiyesi verdi

Gedik Yatırım, Vakıfbank hisseleri için 5,37 TL hedef fiyat ile 'AL' tavsiyesi verdi

A+A-

Gedik Yatırım, Vakıfbank hisseleri için 5,37 TL hedef fiyat ile 'AL' tavsiyesi verdi. Gedik Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:
    "Öneri: AL
    Son Kapanış: 3,69
    Hedef Fiyat: 5,37
    Potansiyel Getiri:  46yüzde
Tavsiye gerekçeleri: Vakıfbank  hisseleri son 12 ayda nominal yüzde 41 değer kaybı yaşarken, aynı dönemde bankacılık endeksinin yüzde 12 altında performans sergilemiştir. Düşük performans Türk bankaları için süren yüksek risk primi döneminde gerçekleşirken, Vakıfbank yatay kalan takibe dönüşen kredi oranıyla birlikte, yüksek özvarlık karlılığı 
gelişimi, düşük net takibe dönüşen kredi artışını başarmış ve halen daha primli işlem gören özel bankalardan farklı bir operasyonel performans göstermemiştir. Hissenin 2019 yılı boyunca olumlu performans sergileyeceğini (gerekçeleri aşağıda) ve şu anda fazlasıyla olumsuz fiyatlandığını düşünüyoruz. 2019 beklentilerine göre 0.3x 
PD/DD ile sektördeki en ucuz piyasa çarpanına sahip olup, özvarlık karlılığı/ tahvil faizleri karşılaştırmasına göre de en ucuz bankadır. Modelimize göre hisse için 5.37 TL adil fiyat, 0.41x PD/DD ve yüzde 46 yükseliş potansiyeli hesaplıyoruz.

4. çeyrek 2018 beklentileri ve 2019 görünümü: 2018 yılı 4. çeyrekte TÜFE'ye Endeksli Tahvillerin katkısıyla 3. çeyreğe benzer karlılık rakamı (olumlu) açıklayacağını öngörüyoruz. Takibe dönüşen kredi oranının yüzde 4.5 olmasının yanında çekirdek makas gelişimi (sektör ile paralel) zayıf kalabilir. 2019 yılına TÜFE'ye Endeksli Tahvillerin katkısının azalması ve düşük net faiz marjıyla (tüm bankalar için azalması bekleniyor) zayıf bir başlangıç yapılacağını düşünüyoruz. İlk çeyrekte bankalar arasında ayrışmanın temel unsurunun sermaye yeterlilik rasyosuyla birlikte çekirdek makas gelişimi, varlık kalitesi trendinin olacağını öngörüyoruz. Vakıfbank'ın 1 aylık vade uyumsuzluğu ile çekirdek makasta üstün olduğunu düşünüyoruz. 2019 yılının tamamı için tahminlerimizde net faiz marjı, takibe dönüşen kredi oranı ve komisyon gelirlerinde muhafazakar olduğumuzu düşünmekteyiz. Net faiz marjında 80bp daralma, takibe dönüşen kredi oranında 200bp'a yakın yükseliş ve yüzde 23 komisyon büyümesi bekliyoruz. 
Düşük kredi büyümesi ile yüksek personel harcamalarının olduğu ortamda komisyon gelirleri büyümesi yıl boyunca bankanın karlılığına önemli katkıda bulunacaktır.

Sermaye ve bilanço: 2019 yılında 200bp'a yakın bir yükselişle takibe dönüşen kredi oranının yüzde 6.2 olmasını ve yüzde 12'nin üzerinde kredi büyümesi öngörmekteyiz. Öte yandan Vakıfbank'ın bireysel portfüyünün özel bankalara göre göreceli olarak daha küçük olması, bu segmentte artan takibe dönüşen kredi ortamının olduğu bir ortamda bankayı öne çıkartacaktır. Sermaye yeterlilik rasyosu ve çekirdek sermaye rahatlıkla günümüz seviyelerinde devam edecektir. Her ne kadar modelimizde kullanılmasa da, yavaşlayan kredi ortamı yıl boyunca kredi mevduat oranının düşük seviyelerde kalmasına yardımcı olacaktır."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.