Gelirleri de abone sayısı da arttı

Gelirleri de abone sayısı da arttı

Avea CEO'su Erkan Akdemir, 4G'de ortak altyapı kullanılmasının gereksiz tekrar yatırımları ortadan kaldıracağını söyledi. Akdemir, akıllı telefon penetrasyonunda yüzde 50'leri görmenin mümkün olduğunu da ifade etti

A+A-

Avea'nın gelirleri yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7 artış ile 973 milyon liraya ulaşırken abone sayısı da 224 bin adet artışla 14.1 milyona yükseldi. Numara taşınabilirliği kapsamında Avea'nın üçüncü çeyrekte kazandığı abone sayısı 133 bin oldu, kullanım dakikası ise geçen yılki 350 dakikadan 375 dakikaya ulaştı. Abone başına ortalama gelir ise 22.5 lira oldu.
Avea'nın üçüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin basın toplantısında konuşan Avea CEO'su Erkan Akdemir, "Gelir büyümesi ve kârlılığı devam ettirme noktasında iyi bir yıl oldu. Son çeyreği benzer büyüme ivmesi ile kapatmayı hedefliyoruz" dedi. Avea'nın akıllı telefon penetrasyonunun son bir yılda 11 puan artışla yüzde 33'e ulaştığını söyleyen Akdemir, "Akıllı telefondaki büyüme ivmesinin devam edeceğini düşünüyorum, bir yılda yüzde 50 seviyelerini görürsek şaşırmamak lazım" dedi.

'Ortak altyapıyı destekleriz'

Avea'nın ilk dokuz aydaki yatırımları 428 milyon lira olarak gerçekleşti. CEO Akdemir, dördüncü nesil (4G) şebekesi kurulumunda ortak altyapı kullanılmasını desteklediklerini söyledi. "Türkiye'nin 2G ve 3G'de yaptığı gereksiz tekrar yatırımları oldu, bu cari açığı da olumsuz etkileyen unsurlardan bir tanesi. Gelirlerimizin yüzde 20'si yatırıma gidiyor... Bunlar ortak altyapı olduğu taktirde azalacak yatırımlar" diye konuşan Akdemir, 4G için 2014 yılı sonu hedefinin konduğunu söyledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.