Gıda fiyatları yüzünden enflasyon düşmedi

Gıda fiyatları yüzünden enflasyon düşmedi

Merkez Bankası haziran ayı enflasyon rakamlarına ilişkin yayınladığı değerlendirmede, gıda fiyatlarındaki yüksek seyir nedeniyle enflasyondaki düşüşün sınırlandığını belirtti

A+A-


Merkez Bankası beklentilerin üstünde çıkan haziran ayı enflasyonuna ilişkin değerlendirmesini yayınladı. Gıda grubu ürünlerde yaz aylarında beklenen fiyat düşüşlerinin sınırlı kalması nedeniyle tüketici fiyatlarındaki düşüşün sınırlı kaldığının vurgulandığı açıklamada şunlara yer verildi: "Haziran ayında tüketici fiyatları yıllık enflasyonu yüzde 9,16’ya gerilemiştir. Gıda grubunun yüksek seyri tüketici fiyatlarındaki düşüşü sınırlamıştır. Bu dönemde, Türk lirasındaki değer kaybının birikimli etkileri hafiflerken çekirdek göstergelerde yıllık enflasyon nispeten yatay bir seyir izlemiştir.

 

Haziran ayında tüketici fiyatları yüzde 0,31 oranında artmış ve yıllık enflasyon yüzde 9,16’ya gerilemiştir. Bu dönemde yıllık artış oranı ÖKTG-H endeksinde yüzde 10,17 ile yatay seyrederken ÖKTG-I endeksinde sınırlı bir düşüşle yüzde 9,65’e gerilemiştir. Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, gıda grubunun katkısı 0,36 puan düşmüş, enerji ve hizmet gruplarının katkısı da sınırlı miktarda gerilemiştir.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.