Google hisseleri 1000 doların üstünde

Google hisseleri 1000 doların üstünde

ABD’li arama motoru devi Google, mobil ve video reklam gelirlerindeki artışın ardından hisse değerlerini şirket tarihinin en yüksek seviyesine çıkardı. Üçüncü mali dönemdeki gelirleri yüzde 23 artan şirketin hisse değeri 1006.52 dolara ulaştı.

A+A-

Google, şirket tarihinin en yüksek hisse değerine ulaşarak hisse sahiplerini sevindirdi. Mobil ve video reklamlarından elde ettiği gelir artışıyla 2013’ün üçüncü döneminde gelirlerini yüzde 23 artıran Google, ilk kez hisse değerini 1000 doların üzerine çıkardı. Google'ın üçüncü dönemdeki karı ise 3 milyar dolar oldu. Google, bir yıl önceki döneme kıyasla, 30 Eylül’de sona eren mali dönemde online ödemelerin yüzde 26 arttığını açıkladı. Tüketicikerin online alışverişlerde tıklama başına Google’a ödediği ücret ise yüzde 8 azaldı. J.P Morgan analistleri, Google’ın elde ettiği başarıda tüketicilerin mobil cihazları tercih etmesinin önemli rol oynadığını belirtirken, online ödemelerde beklenen yüzde 21.5’luk büyümenin aşıldığını belirtti.
Ağustos ayında tıklanma oranında Google’ı az farkla geride bırakmayı başaran Yahoo ise online reklam piyasasında pay kaybetti. Facebook’un mali dönem verilerini 30 Ekim’de açıklaması bekleniyor. Google’ın şubat ayında reklamcılara sunduğu ve mobil cihazlarda pazarlama yapmayı kolaştıran hizmeti, elde edilen başarıda önemli rol oynadı. Video paylaşım platformu YouTube üzerinden elde edilen reklam gelirlerinde de artış yaşandı. Üçüncü mali dönemde video reklam gelirlerini yüzde 75 artıran YouTube, trafiğinin yüzde 40’ını mobil cihazlardan elde etmeye başladı.2012’de 4 milyar dolar gelir elde eden YouTube’un artan performansının yanı sıra, analistler Android işletim sisteminin de güçlendiğine dikkat çekti.

RBC Capital Markets ve Jefferies analistleri, dünya genelinde Android işletim sistemi kullanan mobil cihaz sayısının 1 milyarı geçtiğine dikkat çekerken, Google’ın yüzde 32 artış gösteren uluslararası gelirlerinde Chrome tarayıcısı ve Google Maps hizmetinin de önemli yer tuttuğunu ifade etti. Google hisseleri cuma günü borsa açılışında 970 dolardan işlem görmeye başlamıştı.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.