Gösterge faizde değişim beklenmiyor

Gösterge faizde değişim beklenmiyor

Sermaye Piyasası Beklenti Anketi'ne göre anket katılımcılarının yüzde 64’ü Aralık’ta, yüzde 46’sı önümüzdeki altı ay, yüzde 41’i ise önümüzdeki bir yıl gösterge bono faizinde değişim beklemiyor.

A+A-

Sermaye Piyasası Beklenti Anketi'ne göre anket katılımcılarının yüzde 64’ü Aralık’ta, yüzde 46’sı önümüzdeki altı ay, yüzde 41’i ise önümüzdeki bir yılda değişim beklemiyor. Kasım ayı anket döneminde altı aylık ve yıllık dönemler için faiz oranında artış bekleyen katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 44 ve yüzde 43’e yükselirken, sonuçlar bir önceki dönem anket sonuçları ile karşılaştırıldığında ise aylık dönemde artış bekleyen katılımcıların oranı yüzde 17’den yüzde 25’e çıktı.
Kasım ayı anket döneminde altı aylık ve yıllık dönemler için faiz oranında artış bekleyen katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 44 ve yüzde 43’e yükseldi. Sonuçlar bir önceki dönem anket sonuçları ile karşılaştırıldığında ise aylık dönemde artış bekleyen katılımcıların oranı yüzde 17’den yüzde 25’e çıktı. Sermaye Piyasası Kurumu (SPK), Kasım ayı Sermaye Piyasası Beklenti Anketi yayımladı. 613 katılımcıya gönderilen anket, 242 üst düzey yönetici tarafından yanıtlandı. Kasım ayındaki cevaplama oranının yüze 39 olduğu ankete göre gösterge bono faizine ilişkin olarak katılımcıların yüzde 64’ü Aralık’ta, yüzde 46’sı önümüzdeki altı ay, yüzde 41’i ise önümüzdeki bir yıl değişim beklemiyor. Altı aylık ve yıllık dönemler için faiz oranında artış bekleyen katılımcıların oranında yükselişler yaşanarak sırasıyla yüzde 44 ve yüzde 43’e yükseldi. Sonuçlar bir önceki dönem anket sonuçları ile karşılaştırıldığında aylık dönemde artış bekleyen katılımcıların oranının yüzde 17’den yüzde 25’e yükseldi. Katılımcıların yüzde 58’i önümüzdeki ay ABD dolarında değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemler için artış bekleyenler çoğunluğu oluşturdu, bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 52 ve yüzde 51’e ulaştı.

Euroda da değişim beklentisi yok
Katılımcıların yüzde 61’i Aralık ayında euroda değişim beklemezken, önümüzdeki altı aylık ve bir yıllık dönemde bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 42 ve yüzde 34’e geriledi. Artış bekleyen katılımcıların oranı ise aynı dönemler için yüzde 45 (altı aylık) ve yüzde 47’ye (bir yıllık) ulaştı.
BİST-100 endeksinde değişim beklenmiyor
Katılımcıların yüzde 55’i Aralık’ta, yüzde 39’u önümüzdeki altı ay BIST-100 endeksinde değişim beklemezken, yıllık dönem için artış beklentisi ağırlık kazandı. Bu yönde görüş bildiren katılımcılar yüzde 54 ile çoğunluğu oluşturdu. Düşüş beklentisine sahip katılımcıların oranı ise aylık dönemde yüzde 16 olarak gerçekleşirken, altı aylık dönemde aynı beklentiye sahip katılımcıların oranı yüzde 26’yı aştı. BIST pay piyasası işlem hacmine ilişkin olarak katılımcıların yüzde 65 ile çoğunluğu Aralık’ta değişim beklemiyor. Altı aylık dönemde katılımcıların yüzde 44’ü değişim beklemezken, yıllık dönem için aynı yönde görüş bildiren katılımcıların oranı yüzde 33’e geriledi, artış bekleyen katılımcıların oranı yüzde 54’e ulaştı.
Halka açılacak şirket sayısına ilişkin olarak katılımcıların yüzde 68’i Aralık ayında, yüzde 42’si önümüzdeki altı ay, yüzde 29’u ise önümüzdeki bir yıl değişim beklemediği yönünde görüş bildirdi. Artış bekleyen katılımcıların oranı ise aylık, altı aylık ve yıllık dönemler için sırasıyla yüzde 23, yüzde 47 ve yüzde 62 olarak gerçekleşti.
Katılımcıların yüzde 60’ı Aralık ayında özel sektör borçlanma araçlarının ihracına yönelik koşullarda değişim beklemezken, önümüzdeki altı ay ve bir yıl için iyileşme beklentisi ağırlık kazandı. Bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 55 ve yüzde 65 olarak gerçekleşti. Yabancı yatırımcı oranına ilişkin olarak katılımcıların yüzde 64’ü önümüzdeki ay, yüzde 43’ü önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönem için aynı yönde görüş bildiren katılımcıların oranı yüzde 30’a geriledi, söz konusu dönemde hakim beklenti yüzde 53 oranı ile artış yaşanacağı yönünde gerçekleşti. Sonuçlar bir önceki dönem anket sonuçları ile karşılaştırıldığında yıllık dönemde artış beklentisinde yükselişler yaşandığı gözlendi.
Katılımcıların yüzde 63’ü Aralık’ta reel kesimin borçlanma durumuna ilişkin olarak değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemler için borçlanma durumunda artış yaşanacağı yönünde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 51 ve yüzde 59 olarak gerçekleşti. BIST pay piyasası yatırımcı sayısına ilişkin olarak katılımcıların yüzde 64’ü önümüzdeki ay, yüzde 51’i önümüzdeki altı ay, yüzde 34’ü ise önümüzdeki bir yılda değişim beklemediği yönünde görüş bildirdi. Yıllık beklentilerde ise egemen görüş yüzde 54 ile artış yaşanacağı oldu.
Katılımcıların yüzde 69’u Aralık’ta, yüzde 50’si önümüzdeki altı ay, yüzde 39’u önümüzdeki bir yıl BIST kıymetli madenler ve taşlar piyasası işlem hacmine ilişkin olarak değişim beklemiyor. Önümüzdeki bir yıllık dönem için işlem hacminde artış yaşanacağı beklentisine sahip katılımcıların oranı ise yüzde 48 olarak gerçekleşti. Sonuçlar bir önceki dönem anket sonuçları ile karşılaştırıldığında aylık dönemde arış beklentisine sahip katılımcıların oranının yüzde 26’dan yüzde 19’a gerilediği gözlendi.
Yatırım fonları net aktif değerine ilişkin olarak katılımcıların yüzde 62’si önümüzdeki ay, yüzde 44’ü önümüzdeki altı ay değişim beklemediği yönünde görüş bildirdi. Yıllık dönem için artış bekleyen katılımcılar çoğunluğu oluştururken, bu yönde görüş bildirenlerin oranı yüzde 61 olarak gerçekleşti. Emeklilik fonları net aktif değerine ilişkin olarak artış bekleyen katılımcıların oranı her üç dönem için de çoğunluğu oluşturdu. Bu yönde görüş bildirenlerin oranı aylık dönem için yüzde 51’e, altı aylık dönem için yüzde 67’ye, yıllık dönem için ise rakam yüzde 75’e ulaştı.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.