Güler: Onlara hakkımı helal etmiyorum

Güler: Onlara hakkımı helal etmiyorum

İçişleri Bakanlığı'nı Efkan Ala'ya devreden Muammer Güler, isim vermeden cemaati eleştirdi ve onlara hakkımı helal etmiyorum dedi

A+A-

Kabinedeki revizyon sonrası İşiçleri Bakanlığı'nda devir teslim töreni yapıldı. Yeni İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Şimdi karşılaştığımız sorunları da bundan sonra karşılaşacağımız sorunları da aşabilecek, aşacak durumdayız. O kadroya, o bilgi birimine sahibiz. Milletimizin desteği de kendilerine yönelik sevgi besleyen insanlarla beraberdir. Bizim üzüldüğümüz şey milletimize ödettirilen gereksiz maliyetlerdir bundan çok üzüntü duyuyoruz" dedi.  

Güler, devir teslim töreni için Bakanlığa gelen İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı girişte karşıladı. Muammer Güler, makam odasında yapılan törendeki konuşmasında, her kademesinde çalışmaktan onur duyduğu İçişleri Bakanlığında bu görevi yapmanın huzur ve mutluluğunu yaşadığını ve bu duygularla bakanlık görevinden ayrıldığını belirtti.

"Böyle bir görevde bulunmuş olmak hayatımda saklanacak en önemli değerlerden biridir" ifadesini kullanan Güler, bakanlıkla ilgili her konuyu yakından bilen Ala'nın bakanlık görevini en iyi şekilde yapacağına ve bayrağı biraz daha ileriye götüreceğine inandığını bildirdi.

Bakanlığı döneminde Türkiye'de önemli olaylar yaşandığını anımsatan Güler, "Öncelikle, çözüm sürecinin tüm bu yaşanan olaylar içinde çok değerli bir anlamı vardır. Bu çerçeve içinde çalışmalar ağırlıklı olarak çözüm sürecine yönelik şekilde gerçekleştirilmeye çalışıldı. Özellikle bugün çözüm sürecinin ısrarla, samimiyetle sürdürülmesi ve anaların gözyaşlarının akmaması, ülkedeki huzur için bu çözüm sürecinin özenle korunması gerektiğini ifade ediyorum" dedi.

Hakkımı onlara helal etmiyorum

İstanbul merkezli operasyona da değinen Güler, şöyle devam etti: "Soruşturmanın niteliğiyle, işleme konuluş tarzıyla, gerek soruşturmanın gerek yargılamanın öngördüğü hiçbir kurala uyulmaması, bir siyasi mühendislik projesi olması, adli işlemin yapılmasından ziyade bir şantaj operasyonu olması konusunda görüşlerimi belirtmiştim. Bunu burada çok uzatmak istemiyorum. Ancak yaptığımız hiçbir gayriyasal faaliyet olmamıştır. 41 yıllık meslek hayatımda hiçbir gayrikanuni işin içinde olmadım, olmam, buna da asla geçit vermem.

Ancak bu konuyla ilgili gerek şahsıma gerek aileme, meslek çevreme, sosyal çevreme, temsilcisi olmaktan onur duyduğum Mardinlilere ve milletime sorumluluğum nedeniyle bu işle ilgili bütün soruşturma yollarının işletilmesi ve varsa hesabının görülmesi için her şeye hazır olduğumu burada açıkça ifade ediyorum. Gayriyasal hiçbir işimiz olmamıştır. 

Beklediğimiz tek şey, kanuna hukuka uygun kanuni delillerle oluşturulmuş, tuzaklanmamış dosyaların önümüze konulmasıdır. Bunu bekliyoruz. Operasyonun başlangıcından itibaren soruşturmaya hiçbir dahlimiz, hiçbir etkimiz olmamıştır. Zaten başlangıcından beri her şeyin kurgulandığı ve yürütüldüğü bir operasyon olmuştur. Kamuoyu, bu operasyonun hangi amacı gerçekleştirmek için kullandığını da yakından bilmektedir."

Devlette hizmette devamlılığın asıl olduğunu belirten Güler, kendisinin hukukun her zaman egemen olmasını ve herkesin de buna uymasını özellikle beklediğini bildirdi. Güler, "Son sözüm de şudur, keşke bu yanlış hareket başka yerden gelmiş olsaydı, keşke bu hançeri başkaları vurmuş olsaydı. Benim üzüntüm odur ancak o yapanları bir tarafa bırakıyor, onlara hakkımı helal etmediğimi söylüyorum.  Bütün bağlı kuruluşlarımızdaki arkadaşlarımızı, bu mesleğin fedekar mensuplarını bundan ayrı tutarak onlara teşekkür ediyorum, onlardan haklarını helal etmelerini diliyorum. Varsa benim hakkım ben de onlara hakkımı helal ediyorum" dedi.

Her şeyin açığa çıkacağını belirten Güler, "Eğer Türkiye'de normalleşmeye dönülecekse, bir kahır çekilecekse bu kahrı bizler çekmeye hazırız" dedi.

Başbakanın liderliğinde elimizden geleni yapıyoruz

İçişleri Bakanı Efkan Ala da Türkiye'nin, 11 yılda, bölgesinde başka ülkelerin gıpta ettiği bir ekonomik, sosyal ve politik bir gelişme gösterdiğini söyledi. Bu gelişmeler süreklilik arz edince ülkenin siyasal istikrarına yönelik çeşitli odaklarca saldırı yapılmasının sürpriz olmadığını dile getiren Ala, "Biz Sayın Başbakan'ın liderliğinde elbette kadro olarak elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonra da Türkiye'nin kalkınması, istikrarı ve gelişmesi için bize düşeni fazlasıyla yapacağız" dedi.

Kalkınma ve iyileşmelerin çoğaldığı, yoğunlaştığı dönemlerin hemen ardından birtakım olayların ard arda gelmesinin ve siyasal istikrara yönelik müdahalelerin artmasının tesadüfi olmadığını vurgulayan Ala, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Biz bundan önce de çok sorunu aştık. Daha güçlü sorunları daha şık çözümlerle giderdik. Şimdi karşılaştığımız sorunları da bundan sonra karşılayacağımız sorunları da aşabilecek, aşacak durumdayız. O kadroya, o bilgi birimine sahibiz ve milletimizin desteği de kendilerine yönelik sevgi besleyen insanlarla beraberdir. Bizim üzüldüğümüz şey milletimize ödettirilen gereksiz maliyetlerdir bundan çok üzüntü duyuyoruz. Yoksa Türkiye gerçekten hak ettiği, tarihine yakışır bir ivmeyi yakalamıştır, bir gelişmeyi göstermektedir. Bundan bütün milletimiz kendine düşen payı almaktadır. Sorunlarımız yok mu? Oluyor. Çözeceğimiz problemlerimiz yok mu? Olacak, çözeceğiz o irademiz de var. Yolumuza devam edeceğiz. Biz sorunsuz bir Türkiye vadetmedik ama sorunlarını çözebilen bir yönetim vadettik sayın liderlerin öncülüğünde ve biz bunu gerçekleştiriyoruz."

Ala, Muammer Güler'e hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek, "Biz mesleğe girdiğimizde o andan itibaren siz hep buradaydınız, tecrübelerinizden yararlandık" dedi.

Ala, kendisini göreve layık gören Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de teşekkür etti ve "Yüce Allah'tan milletimize, Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımıza karşı mahcup olmamayı diliyorum" diye konuştu. Konuşmanın ardından Efkan Ala, Güler'e porselen tabak ve çiçek hediye etti. Ala, daha sonra Güler'i Bakanlıktan uğurladı. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.