Günlük petrol talebi 92.4 milyon varili bulacak

Günlük petrol talebi 92.4 milyon varili bulacak

Uluslarası Enerji Ajansı (IEA), küresel petrol talebinin gelecek yıl günlük 92,4 milyon varile ulaşacağını bildirdi

A+A-

IEA'nın resmi internet sitesinde yayımlanan aralık ayı "Petrol Piyasası Raporu"nda; OECD ülkelerinin 3. çeyrekte günlük 320 bin varil olan beklenenden daha güçlü talep büyümesi ile 2013 yılı için küresel petrol talebi tahmininin, günlük 130 bin varil yükselerek 91,2 milyon varile ulaştığı belirtildi.

Küresel talepte, 2014 yılında 92,4 milyon varile ulaşmak için, günlük 1,2 milyon varil gelişme görülebileceğine işaret edilen raporda, "Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dışı ham petrol üretiminin, günlük 43 milyon varille son 10 yılda ilk kez zirveye ulaşmasının etkisiyle, küresel petrol arzı, kasım ayında günlük 310 bin varil artarak 92,3 milyon varil oldu" denildi. Raporda, OPEC ham petrol üretiminin art arda 4. ayında da düşüş kaydettiği vurgulanırken, kasım ayında günlük 160 bin varil azalarak 29,73 milyon varil olduğu kaydedildi.

Ekim ayında geriledi

Libya'da yenilenen yaptırımlar ile Nijerya, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Venezuela'da üretimde yaşanan küçük düşüşlerin İran, Irak ve Angola'daki yüksek üretimle daha fazla dengelendiği aktarılan raporda, "Küresel rafine ham petrol üretimi ekim ayında günlük 73,6 milyon varile geriledi. Son çeyrekte, günlük üretim hacminin yıllık bazda 180 bin varil artarak 76,3 milyon varile ulaşması bekleniyor. Ayrıca, üretim hacmi gelecek yılın ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre günlük 1,2 milyon varil yükselerek 76,7 milyon varile ulaşacak" ifadelerine yer verildi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.