GYİAD Anketi: Ekonomik önlemler yeterli değil

GYİAD Anketi: Ekonomik önlemler yeterli değil

(GYİAD), üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını açıkladı. Ankette katılımcıların %51,3 salgın sebebiyle alınan  ekonomik önlemlerinin yetersiz olduğu görüşünde birleşiyor.

A+A-

(GYİAD), üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını açıkladı. Ankette katılımcıların %51,3 salgın sebebiyle alınan  ekonomik önlemlerinin yetersiz olduğu görüşünde birleşiyor.

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD), üyelerinin  katılımıyla gerçekleştirdiği ve salgının psikolojik-sosyal etkilerini  masaya yatıran anket sonuçlarını açıkladı. Ankete katılanların büyük  çoğunluğunun (%46,2) gündelik hayatın 6-12 ay içinde normale  döneceğini düşündüğünü ortaya koyan anket sonuçlarında bir diğer öne  çıkan sonuç ise katılımcıların %69,2’sinin alınan tedbirler kapsamında  uzaktan çalışmaya başladığı oldu.

GYİAD, üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği salgının psikolojik  ve sosyal etkilerini masaya yatıran anket sonuçlarını açıkladı.

Ankette genç iş insanlarına  normalleşme, alınan sağlık-ekonomi  tedbirleri ve uzaktan çalışma ile ilgili konularda sorular yöneltildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkileri  yavaş da olsa azalmaya devam ediyor. Salgının ekonomik etkilerinin  yanında karantina sebebiyle ortaya çıkan psikolojik-sosyal etkiler de  son günlerden daha çok tartışılmaya başlandı. GYİAD üyelerinin algı ve  yaklaşımlarını ortaya koyan anket sonuçlarına göre  katılımcıların
%46,2’si “6-12 ay içinde” normale dönüleceğini düşünüyor.

Ankete katılan üyelerin %69,2’i alınan tedbirler kapsamında  uzaktan çalışmaya başlarken, katılımcıların %35,9 uzaktan çalışmanın  daha yorucu, %25,6’sı ise bu sistemin daha stresli olduğunu düşünüyor.

Alınan ekonomi önlemleri yetersiz

Anketin ortaya koyduğu bir diğer önemli veri ise alınan  tedbirlerle ilgili. Katılımcıların %51,3 salgın sebebiyle alınan  ekonomik önlemlerinin yetersiz olduğu görüşünde birleşiyor. Anket  sonuçları, salgının etkisi azalsa da katılımcıların büyük çoğunluğunun
(%66,7) hala koronavirüs sebebiyle endişeli olduğunu ortaya koyuyor.
Sonuçlar, salgının hayatın her alanında etkisini gösterdiğinin de  altını çiziyor. Katılımcıların %61,5’i salgının  ekonomi, sağlık,  psikoloji ve sosyal anlamda toplumu etkilediğini düşünüyor.

    En çok sokağa çıkma kısıtlaması zorluyor

    Salgının en önemli psikolojik etkisi sokağa çıkma kısıtlamaları  olarak öne çıkıyor. Ankete katılanların %51,3’i salgın sürecinde en  çok evde kalmak konusunda zorlandıklarını, %33,3’ü ise bu süreçte aile  büyüklerinden uzak kalmanın kendilerini zorladığını düşünüyor. Evde  kalınan süreçte ise en çok spor yapmak (%56,4), kitap okumak (%51,3)  ve film-dizi izleme (%46,2) aktiviteleri öne çıkıyor. Bu süreçte  işiyle ilgili çalışma yapanların oranı ise %41. Katılımcılar,  koronavirüs salgınını uzaması haline internet üzerinden yapılacak  alışverişlerde ise en çok (%64,1) gıda ürünlerinin satışının  artacağını konusunda birleşiyor.

    GYİAD: Önlemlere uyulursa ‘normale dönüş’ süresi kısalacaktır
 
    Anket sonuçlarını şöyle değerlendiren GYİAD Yönetim Kurulu Başkanı
Fuat Pamukçu: “Üyelerimizin ankete verdiği cevaplara baktığımızda,  katılımcıların büyük çoğunluğunun alınan önlemlerin ‘ekonomi  anlamında’ genişletilmesi gerektiğini düşündüğünü görüyoruz. Salgının  psikolojik ve sosyal etkileri zamanla azalmaya devam edecektir. Alınan  önlemlere uyulduğu takdirde ‘normale dönüş’ süresinin de kısalacağını  öngörüyoruz” diyor.
    Fuat Pamukçu, “Her zaman dediğimiz gibi ülkemiz bu kriz sonrasında  avantaj elde edebilmek için yapısal reformlara ağırlık vermeyi  sürdürmeli. Özellikle istihdam konusuna odaklanılarak genç nüfus  ekonomiye kazandırılmalı. GYİAD olarak bu konuda üzerimize düşeni  yapmayı sürdürüyoruz. Ülkemize olan güvenimiz tam, en kısa sürede bu  süreci atlatacağımızı düşünüyoruz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.