Halkbank: Hukuksuz hiçbir işlemimiz olmadı

Halkbank: Hukuksuz hiçbir işlemimiz olmadı

Halkbank, herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz hiçbir ticari işleme taraf olunmadığını ve kaynağı ve mahiyeti belirsiz hiçbir transfer işleminin gerçekleştirilmediğini açıkladı

A+A-

Halkbank'ın, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, son günlerde medyada Banka ile ilgili
birtakım haksız beyan ve yorumlar yapılması nedeniyle bazı hususların açıklanması gereği duyulduğu belirtildi. Açıklamada, "Öncelikle bilinmelidir ki Bankamız tüm iş ve işlemlerinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere ilk günden itibaren tam bir şekilde uymakta, paydaşlarının, iş ortaklarının ve mevduat sahiplerinin haklarının korunması için tüm tedbirleri almaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Bankacılık hizmetini sunarken mevcut düzenlemeler ve diğer tüm bankalarca bilinen ve izlenen dış ticaret uygulamaları dışında hiçbir mekanizmanın, yöntem veya sistemin kullanılmadığı vurgulanan açıklamada, yapılan tüm dış ticaret işlemlerinin ve para transferlerinin açık, şeffaf ve sistem üzerinde ilgili otoritelerce izlenebilir durumda olduğu dile getirildi.

Banka'nın tüm iş ve işlemlerinin birçok denetim otoritesince düzenli olarak denetlendiği ve yapılan bu denetimlerde herhangi bir ülke veya firmaya yönelik olarak verilen dış ticarete ilişkin bankacılık hizmetleri nedeniyle bugüne kadar herhangi bir hukuka aykırılık tespit edilmediği ifade edilen açıklamada, herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz hiçbir ticari işleme taraf olunmadığı ve kaynağı ve mahiyeti belirsiz hiçbir transfer işleminin gerçekleştirilmediği belirtildi.

Banka'nın tüm iş ve işlemlerinin birçok denetim otoritesince düzenli olarak denetlendiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Yapılan bu denetimlerde herhangi bir ülke veya firmaya yönelik olarak verilen dış ticarete ilişkin bankacılık hizmetlerimiz nedeniyle bugüne kadar herhangi bir hukuka aykırılık tespit edilmemiştir. Herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz hiçbir ticari işleme taraf olunmamış ve kaynağı ve mahiyeti belirsiz hiçbir transfer işlemi gerçekleştirilmemiştir. 1 Temmuz 2013 tarihine kadar İran'a yönelik kıymetli maden satışını engelleyen hiçbir yurt içi veya uluslararası kural, düzenleme veya yasaklama kararı bulunmamaktadır. Bu çerçevede kıymetli maden satmak isteyen firmaların iştigal alanının bu olması halinde ihracat yapmasında belirtilen tarihe kadar engel bir durumdan söz etmek de mümkün değildir.

1 Temmuz 2013'ten sonraki işlemler için ise ABD'nin İran'a kıymetli maden satışına yaptırım kararı alacağının dünya genelinde ilan edilmesi üzerine 10 Haziran 2013 tarihi itibariyle işlemlere Bankamız tarafından son verilmiştir. Tüm işlemlerinde olduğu gibi Bankamız İran ile yapılan dış ticaret kapsamında istemek ve incelemekle mükellef olduğu tüm evrakları ayrım göstermeksizin müşterilerinden talep etmiş, bunları düzenlemelere uygun bir şekilde kontrol etmiş ve her an denetime hazır olacak şekilde saklamıştır. Ayrıca belirtmek gerekir ki Bankamız bugüne kadar hiçbir şekilde herhangi bir ülkeye doğrudan kıymetli maden satmamış, kıymetli maden almamış ve kıymetli maden transferi yapmamıştır. Bankamız sadece, aracılığını üstlendiği ithalatçı firmanın talimatı üzerine Türkiye'de kurulu kıymetli maden ticareti yapan firmalara ihracat satış bedellerini ödemiştir."

Banka'nın ulusal ve uluslararası düzenlemelere aykırı hiçbir iş veya işlemi olmadığı gibi bu işlemler nedeniyle Halkbank'ın tüzel kişiliğine yönelik olarak gerek emniyet gerekse yargı tarafından herhangi bir inceleme ve soruşturmanın bulunmadığı belirtilen açıklamada, Banka'nın faaliyetlerinin geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de tüm ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun ve kesintisiz bir şekilde sürdüreceğinin kamuoyunun bilgisine sunulduğu kaydedildi.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.