Hazar doğalgazına dev bir proje daha

Hazar doğalgazına dev bir proje daha

Doğalgaz, Doğu Akdeniz’de dengeleri değiştirdi. Hazar doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan boru hattının temeli yakında atılacak.

A+A-

İsrail’in enerjide dışa bağımlılığı sona erdiren dev doğalgaz yatakları Tamar ve Leviathan’ın bölgedeki jeopolitik denge açısından da önemli bir dönüm noktası olması bekleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan TANAP projesiyle ilgili ön çalışmaların yılsonuna kadar tamamlanacağını ve 2014 başlarında boru hattının temelinin atılacağını söyledi. Bakü–Tiflis–Ceyhan soru hattından sonra başlatılan bu ikinci projenin de "başarılı olacağına güveninin tam olduğunu" belirten Başbakan Erdoğan, Şah Deniz Projesi'nin de devam etmekte olduğunu, Kars–Tiflis–Bakü Demiryolu Projesi'nin de tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.
Türkiye–Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülkeyi de ilgilendiren siyasi konular hakkında görüş teatisinde bulunan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin doğu ve kuzeydoğu komşularına demiryolu hatları ile bağlanma projelerinden bir diğerinin de Iğdır–Nahçıvan projesi olacağını duyurdu. Hazar doğalgazını Kuzey Anadolu ve Çanakkale Boğazı'nı izleyen güzergâh üzerinden Avrupa'ya nakledecek olan boru hattının 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor. Yaklaşık iki bin kilometre uzunluğundaki nakil boru hattının yedi milyar dolara mal olması bekleniyor. Azerbaycan TANAP kanalıyla yılda Avrupa'ya on milyar, Türkiye'ye ise altı milyar metreküp doğalgaz ihraç edecek.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.