Hem komünist parti üyesi hem dünyanın en zenginlerinden birisi

Hem komünist parti üyesi hem dünyanın en zenginlerinden birisi

Dünyanın en büyük online alışveriş şirketlerinden birisi olan Alibaba'nın kurucusu Jack Ma'nın Çin Komünist Partisi'ne üye olduğu açıklandı

A+A-

Dünyanın en büyük online alışveriş şirketlerinden birisi olan Alibaba'nın kurucusu Jack Ma'nın Çin Komünist Partisi'ne üye olduğu partinin gazetesinde duyuruldu ve ülkede geniş yankı uyandırdı.

Alibaba şirketi ise olay hakkında "Biz faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerdeki yerel kanunlara saygılıyız ve dünyanın her yerindeki insanları dijital alanda buluşturma misyonumuzu sürdürüyoruz. Siyasi etkenler şirketimizin karar verme mekanizmasını etkilemez" açıklamasını yaptı.

Çin Komünist Parti'sinin gazetesinin yayınladığı parti üyeleri listesinde ayrıca, Çin'de kullanılan arama motoru Baidu'nun sahibi Robin Li ve oyun firması Tencent Holding'in sahibi Pony Ma da bulunuyor.

Baidu, Alibaba ve Tencent firmaları Çin'in en büyük 3 şirketini oluşturuyor.

Çin arama motoru baidu'da ise söz konusu isimlerin parti üyesi olup olmadığı sorgulandığında ‘hayır' cevabı çıkıyor.

Yaklaşık 80 ülkede 30 binin üzerinde çalışanı, yıllık 390 milyar doların üzerinde cirosu ve 10 binden fazla iş ortağı bulunan Alibaba grubu dünyanın en büyük dijital şirketleri arasında bulunuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.