Hitit Üniversitesi'nden engellere karşı 'Civciv'

Hitit Üniversitesi'nden engellere karşı 'Civciv'

Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik ve Alternatif Enerji Kulübü öğrencilerince ortopedik engelli vatandaşların ulaşımlarının sağlanması amacıyla üretilen 'Civciv' isimli engelli ulaşım aracı tanıtıldı.

A+A-

Hitit Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Erkul, "Civciv" isimli ulaşım aracını, Gönül Elçileri Projesi kapsamında Vali Sabri Başköy'ün eşi Fatma Başköy'ün fikir öncülüğünde üretme kararının alındığını belirtti. Civciv'in yapım aşamasını sinevizyonla anlatan Erkul, Civciv'in İstanbul'da gerçekleştirilen inovasyon fuarında 880 proje arasında sergilenmeye layık görüldüğünü, İzmir'de gerçekleşen Ne Üretelim Yarışmasında da Türkiye ikincisi proje seçildiğini kaydetti.

Vali Sabri Başköy'ün eşi Fatma Başköy de Gönül Elçileri Projesi kapsamında engelli bireylerin yeniden hayata tutunmaları adına tasarlanan aracın başarılı sonuçlar elde etmesinden dolayı mutlu olduğunu belirterek, "Mühendislik Fakültesi öğrencilerimiz bana bu fikirle geldiklerinde çok mutlu oldum. Hem katılımcı hem de öğrencilerin gösterdiği yoğun sinerji ile bu başarı elde edildi. Bu tarz araçlar, engelli vatandaşlarımızın ulaşımı için öncelikli ihtiyaçtır. Emeği geçen tüm öğrencilerimizi kutluyorum" dedi.

'Dünyayı şaşırtmalıyız'

Vali Sabri Başköy ise Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin önemli bir başarıya imza attığının altını çizdi. Çorum'un üretkenlik ve yaratıcılık yönünün "Civciv" ile gündeme geldiğini vurgulayan Vali Başköy, şunları kaydetti: "Bu Civciv'i yabana atmayın. Bu Civciv, tavuk olacak, horoz olacak, üzerine bir şeyler koyacak ve 'ben de varım' diyecek. Bizim bu Civciv yarın büyüyecek, gelişecek. Bu Civciv'i uçurmamak için patentinin kısa sürede alınması gerekiyor. Engelli vatandaşımız rahatça dolaşabilecek. Zamanın ve dönemin değiştiğini görmeliyiz. Dünyayı şaşırtmalıyız, boşluk dolduran ürünleri geliştirip insanlığın hizmetine sunacağız ve böylece dünyada teknolojik gelişmede 'biz de varız' diyeceğiz. Civciv, bunun bir niyet başlangıcıdır." Program sonunda, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan,  "Civciv" isimli aracın fikrini gündeme getirmesi ve öğrencilerine sunduğu desteklerden dolayı Fatma Başköy'e plaket takdim etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.