Honda, 2018 yılını satış rekoru ile kapattı

Honda, 2018 yılını satış rekoru ile kapattı

Honda Türkiye, 2018 yılını, kendi satış rekorunu kırarak kapattı.

A+A-

Honda'dan yapılan açıklamaya göre, Honda, 2017'de gerçekleştirdiği tarihinin en yüksek satışı olan 26 bin 421 adedi, geçen yıl 28 bin 661’e taşıyarak yeni bir rekora daha imza attı. Honda Türkiye, söz konusu artışla otomobil ve hafif ticari toplam pazarının ilk 10 markası arasında satış adedini artıran "tek marka" oldu.

Stratejik olarak filo satışları yerine perakende müşteri satışlarına odaklanıp daralan pazarda büyüme başarısı gösteren Honda, toplam satışlarını 2017'ye oranla yüzde 8,5 artırarak pazar payını yüzde 5,9’a çıkardı. Honda Türkiye, söz konusu pazar payı artışı ile daralan pazarda büyüme gösteren 3 markadan biri olma başarısını elde etti.

Toplam otomotiv pazarı içerisinde yüksek satış adetlerine sahip markalar baz alındığında ise Honda, 2018 yılında satış rakamlarını en çok artıran marka olarak öne çıktı. Bu sonuçlara göre Honda, otomobil pazarında en çok satış yapan 6. marka oldu. 

Honda için 2018 yılının bir diğer başarısı ise ekim ayında "Türkiye’de en çok satılan" otomobil markası olmasıydı. Honda, bu başarı ile Türkiye otomobil pazarında birincilik elde eden ilk Japon markası oldu. Türkiye’de sergilediği başarıyı Honda’nın global pazarında da koruyan Honda Türkiye, bu yıl da İngiltere’den sonra Avrupa’da en çok satış yapan ülke olma başarısını sürdürdü.

- Civic’in başarısı

Honda’nın başarılarında kilit noktası olan Civic Sedan modeli, ağustos, eylül ve ekim ayları olmak üzere üst üste 3 ay boyunca Türkiye’nin en çok satan modeli oldu. 2018 yılında 4 bini dizel olmak üzere toplam 23 bin 799 adet satılan Honda Civic Sedan, yıl genelinde de en çok satılan üçüncü model olma başarısını elde etti. Filo satışları çıkartıldığında ise bireysel müşterilerin en çok tercih ettiği model Civic sedan oldu.

Honda, 2018 yılında Civic Type R ve NSX modelleriyle de dikkati çekti. Super Sport kategorisinde rol aldığı ve Avrupa’da sadece 5 ülkede satılan NSX modelinden 2018 yılı içinde 3 adet satıldı. Honda Türkiye, bu başarı ile toplam NSX satışını 5’e çıkarmış oldu.

"Hot Hatch" sınıfının en güçlü modellerinin başında gelen, Honda’nın dikkat çekici diğer modeli ise Civic Type R oldu. Honda, 2018 yılını toplam 19 adet Civic Type R satışı ile kapattı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.