HSBC, TAV için hedef fiyatını yükseltti

HSBC, TAV için hedef fiyatını yükseltti

HSBC, TAV Havalimanları için "Endekse paralel getiri" önerisi verirken hedef fiyatını da yükseltti

A+A-

HSBC, TAV hedef fiyatını yüzde 4 artışla 18,8TL'ye yükseltti. HSBC, konu ile ilgili raporunda,TAV için 'Endekse Paralel Getiri' önerisi verdiklerini belirtti.

Raporda şu değerlendirme yapıldı: "HSBC TAV Havalimanları Şirket Raporu. Atatürk Havalimanı’nda (AHL) 100m euro civarında yatırımla yeni bir dış hatlar terminali yatırımı için DHMİ ile görüşen TAV Havalimanları’nın 10m ek yolcu kapasitesi sağlayacak bu yatırım için ek tazminata ihtiyaç duyduğunu düşünüyoruz.

Olası senaryolar arasında dış hat transfer yolcu ücretinin artırılması ya da yıllık kira bedelinde mahsuplaşma öne çıkıyor. Yaptığımız duyarlılık analizine göre 100m euroluk yatırım maliyetine karşılık değerlemenin değişmemesi için 2015-2020 yılları arasında transfer yolcu ücretinin 5 euro/yolcu’dan 10 euro/yolcu’ya çıkması gerekiyor.

Bu durumda TAV yapacağı inşaat maliyetini tarife artışı ile karşılamış olup, üzerine yolcu kapasitesindeki artıştan faydalanma imkanı buluyor. Benzer şekilde yıllık 140m dolarlık kira ödemelerinden birinin DHMİ tarafından alınmaması da TAV açısından avantajlı senaryolar arasında benzer etkide bulunuyor.

Öte yandan, 3. havalimanı projesinde inşaatın bu ay ortalarında başlaması beklenirken, projenin hayata geçirilmesinde olası gecikmeye ilişkin olarak yaptığımız duyarlılık analizine göre, TAV’ın AHL’yi normal işletme süresinin bitiminden sonra bir ek yıl daha işletmesi hedef fiyatımızda %4, üç ek yıl daha işletmesi ise %11 artışa neden oluyor. Mevcut baz senaryomuz TAV’ın AHL’yi normal işletme süresi olan 2020 sonuna kadar işleteceği ya da erken kontrat bitimi durumunda kayıpsız tazminat elde edeceği yönündedir.

Bu doğrultuda hisse için 18.8 TL hedef fiyat ve “Endekse Paralel Getiri” önerimiz bulunmaktadır. Değerleme ve yatırım tavsiyemize ilişkin başlıca yukarı yönlü riskler havayolları sektöründe rekabet ve fiyatlama koşullarının olumluya dönmesi, petrol fiyatlarında kalıcı düşüş, değer artırıcı yeni havalimanı işletim projeleri alınması, yeni İstanbul havalimanı projesinde gecikme, başlıca aşağı yönlü riskler ise bu faktörlerin tersi yönündeki gelişmeler olacaktır."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.