HSBC Türkiye, ING'ye daha yakın

HSBC Türkiye, ING'ye daha yakın

HSBC'nin Türkiye biriminin satışında son dönemece girilirken, Hollanda merkezli ING Group'un adı ön plana çıkıyor.

A+A-

 Türkiye dahil dört ülkedeki sorunlu operasyonları konusunda adım atmak isteyen HSBC'nin Türkiye biriminin satışında son dönemece girilirken, Hollanda merkezli ING Group'un adı ön plana çıkıyor.

Konu hakkında bilgi sahibi dört kaynak verdikleri bilgide, HSBC'nin görüşmelerini tek bankaya indirdiğini söylerken, kaynaklardan ikisi bu bankanın ING olduğunu kaydetti.

Türkiye'de faaliyet gösteren ING'nin yanı sıra Bahreyn merkezli Arab Banking Corporation (ABC) ve Fransa merkezli BNP Paribas'nın HSBC Türkiye için bağlayıcı olmayan teklif verdikleri belirtilmişti.

Kaynaklar, ABC'nin bağlayıcı teklif vermediğini, BNP'nin de artık süreçte olmadığını söylediler.

HSBC CEO'su Stuart Gulliver Şubat sonunda yaptığı açıklamada, bankanın Türkiye, Brezilya, Meksika ve ABD'de sorunlu devam eden faaliyetlerinin düzeltilmesi için 1-2 yıl süre tanıdığını aksi takdirde daha sert önlemler alacaklarını açıklamıştı.

HSBC'nin global faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre, HSBC Türkiye'nin geçen yılki zararı 64 milyon dolar oldu. Aynı dönemde bireysel bankacılık tarafındaki zararı 155 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye Bankalar Birliği'nin verilerine göre, HSBC'nin 2014 Mart ayında 316 olan şube sayısı 2015 Mart itibariyle 291'e gerilerken, aynı dönemde 5,967 olan personel sayısı da 5,536'ya indi.

Türkiye pazarına 2007 yılında Oyakbank'ı satın alarak giren ING ise, 2015 Mart itibariyle toplam 319 şube ile faaliyet gösteriyor.

HSBC'nin Türkiye birimi alması durumunda 2008 yılında Hollanda hükümetinden yardım almak zorunda kalan ING için bir geri dönüş niteliğinde olacak. AB kuralları devlet desteği alan bankaların bazı varlıklarını satmasını gerektirirken, yeni satın almalar yapmasını da engelliyordu. ING üzerindeki bu blokaj Mayıs ayında kalktı.

ING CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Ralph Hamers analistlere yaptığı açıklamada, halen faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki varlıklarını satın almalar yoluyla artırmak istediklerini söylemişti.

ABC VE NATIONAL BANK OF QATAR FİNANSBANK İLE İLGİLENEBİLİR

HSBC Türkiye ile ilgilenen ancak teklif vermeyen ABC'nin yanı sıra bankanın ağırlıklı olarak bireysel bankacılık faaliyetleri ile ilgilenen National Bank of Qatar'ın(NBQ) kısa zaman zarfında satışa çıkarılabileceği öngörülen Finansbank ile ilgilenecekleri belirtiliyor.

Yunanistan'ın içinde bulunduğu kriz ortamı ve Finansbank'ın yüzde 99.8'ine sahip olan National Bank of Greece'in (NBG) Avrupa Komisyonu'na verdiği taahhütler kapsamında Finansbank'taki payını 2015 sonuna kadar yüzde 60'a indirmek zorunda.

NBG'nin Finansbank'taki hisselerinin yüzde 27'sine kadarı için yapacağı halka arzı piyasa koşullarının uygun olmaması nedeniyle ertelemesi ve Yunanistan'ın kreditörleri ile yaşadığı sıkıntıların ardından NBG'nin Finansbank'tan çıkabileceği beklentisi yükseldi.

Bir kaynak, "HSBC Türkiye ile ilgilenen ABC, Finansbank'ın kendileri için daha iyi bir tercih olacağı gerekçesiyle bu süreçten çekildi" derken, diğer bir kaynak da National Bank of Qatar'ın da Finansbank'ın satışa çıkarılmasını beklediğini kaydetti.

Hafta başında Hürriyet gazetesinde yer alan bir haberde de NBQ'nun Finansbank ile ilgilenebileceği belirtilmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.