İBB çalışanları topluca sendikalı yapılıyor

İBB çalışanları topluca sendikalı yapılıyor

İBB'de daha önce sendikalı olamazsınız denilen güvenlik personeline HAK-İş'e üye olun çağrısı

A+A-

İstanbul seçim sonuçları konusunda tartışma bitmedi. İBB'deki usulsüzlük iddiaları da devam ediyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu kendi Facebook hesabından canlı yayında konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına sendika konusunda baskı yapıldığına ilişkin duyumlar aldığını söyledi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde yeni başkan konusunda belirsizlik sürerken, iktidara yakın HAK-İş'e bağlı Öz Güven-Sen belediyede güvenlik görevlisi olarak çalışan personeli üye yapmaya başladı. Belediye'de çalışan güvenlik personeli İBB'in iştiraki olarak kurulan İstGüven Anonim Şirketi'nde istihdam ediliyor. 

10 binden fazla personeli olan İstGüven AŞ 2016 yılında kurulmuş. Öz Güven-Sen'in verdiği bilgiye göre bu şirket çalışanlarının neredeyse tamamı üye olmaya başlamış. Daha önce ise sendikaya üye olamazsınız denilen çalışanlar e-devlet üzerinden 426 sendika kodu ile Öz Güven-Sen'e üye olabiliyor. 

Dikkati çeken nokta sendika üyeliğinin Ekrem İmamoğlu'nun resmi olmayan rakamlara göre belediye başkanlığını kazanmasından sonra başlaması. 

Zira İstGüven'de çalışan personele sendikaya üye olabileceği yönünde WhatsApp mesajları gelmeye başlamış. 

Mesajda "Öz Güven HAK-İş'e bağlı sendika üyeliğimiz başlamıştır. Buradan herkes üyelik yapabilir" yazıyor. 

ibb.jpg

Barış Yarkadaş da Twitter hesabından şunları paylaştı.

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan çok sayıda emekçi, HAK - İŞ sendikasına üye olmaya zorlandıklarını belirtiyor. AKP belli ki; giderayak 8900 işçiyi HAK - İŞ'e üye yaparak İmamoğlu'nu görevi devraldığında mali ve siyasi baskı altına almayı amaçlıyor. Takip ediyoruz...!

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.