İki BDP'li vekil tahliye edildi

İki BDP'li vekil tahliye edildi

Anayasa Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda iki BDP'li milletvekili tahliye edildi. Dosyaları mahkemeye ulaşmayan 3 milletvekilinin de sürpriz olmazsa tahliyesi bekleniyor

A+A-

KCK davası sanıklarından BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiasıyla yaptıkları bireysel başvurunun Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından haklı bulunmasının ardından, iki milletvekili mahkeme tarafından tahliye edildi.

CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın bireysel başvurusunun AYM tarafından haklı görülerek tahliye edilmesinin ardından, 4'ü BDP'li, biri BDP tarafından desteklenen bağımsız 5 tutuklu milletvekili de tahliye talebinde bulunmuş; ancak bu talep reddedilmişti.

Vekillerin avukatları bunun üzerine Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunmuştu. Son olarak da TBMM'de AKP, BDP ve CHP grup başkanvekilleri dün bir araya gelerek, tutuklu ve hüküm giymiş vekillerin durumuna kalıcı bir çözüm üretmek için bir komisyon kurulması kararı almıştı. Komisyonun ilk toplantısını 6 Ocak Pazartesi günü yapması bekleniyor.

Diyarbakır 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemeleri'nde görülen KCK davalarında tutuklu yargılanan BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan ve Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş'ın avukatları, başvurularında, "uzun tutukluluk süresi" ve "seçilme hakkının ihlalini" gerekçe göstermişti.

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü dün akşam toplanarak başvurulardan ikisi hakkında kararını verdi. Diğer üç başvurunun ise henüz ulaşmadığı öğrenildi. Başvuruları kabul edilen iki vekile 3,000'er lira manevi tazminat ödenmesine de karar verildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.