İki foreks şirketi zor durumda

İki foreks şirketi zor durumda

İsviçre Frangı'ndaki sert dalgalanma yurtdışında 2 büyük fonun batmasına neden olurken etkileri yurt içinde de görülmeye başladı

A+A-

İsviçre Frangı'ndaki sert dalgalanma yurtdışında 2 büyük fonun batmasına neden olurken etkileri yurt içinde de görülmeye başladı. 

İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) geçen hafta 3 yıldır uyguladığı 1.20 euro seviyesindeki çıpa uygulamasını bitimesi piyasalarda büyük dalgalanmalara neden olmuştu.

İsviçre Frangı’nın kısa sürede euro karşısında yüzde 30 değer kazanmasıyla beraberinde özellikle foreks piyasalarında işlem yapan bazı kurumlar iflas etmişti.

Paritedeki bu sert hareketin ve iflasların Türkiye’de kurumları ne şekilde etkileyebileceği ölçebilmek için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) harekete geçti.

Aracı kurumlardan sermaye yeterlilik oranlarını ve yurtdışında çalıştıkları brokerlarla ilgili bilgi isteyen SPK, böylece İsviçre merkezli depremin Türkiye’ye etkisini ölçtü.

Bugün saat 18.00'e kadar süre verilen aracı kurumların tamamı istenilen bilgileri SPK’ya gönderdi. Edinilen bilgiye göre, İsviçre Frangı’nda yaşanan sert fiyat hareketi Türkiye’de iki kurumda zarar oluşmasına neden oldu.

Konuya yakın bazı kaynaklar iki kurumun müşteri hesaplarında oluşan zararın kurumlar açısından şimdilik büyük bir risk taşımadığını belirtiyor. Kaynaklara göre söz konusu iki kurumdan biri banka aracı kurumu

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.