IMF'den ABD’ye uyarı

IMF'den ABD’ye uyarı

IMF Başkanı Lagarde, ABD'de borçlanma tavanının yükseltilmesinin bir an önce çözülmesini istedi ve “Anlaşmazlık bütün küresel ekonomiyi olumsuz etkileyebilir” dedi.

A+A-

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, ABD’nin 16.7 trilyon dolarlık borç tavanını yükseltmesinin kritik olduğunu söyleyerek, politika yapıcıları bu konuda başarısızlık göstermeleri halinde ülkeye ve dünyaya ciddi şekilde zarar verecekleri konusunda uyardı.

ABD Başkanı Barack Obama ve Kongre liderleri arasındaki ilk yüz yüze görüşme, bütçe anlaşmazlıklarını sonlandırmak adına başarısızla sonuçlanırken uyuşmazlığın, borç limiti konusunda da sürebileceği endişelerini artırıyor.

George Washington Üniversitesi'nde konuşan Lagarde, "Hükümet kapanması yeterince kötü, fakat borç tavanını yükseltme konusunda bir anlaşmazlık, çok daha kötü olabilir ve sadece ABD ekonomisini değil bütün küresel ekonomiyi ciddi şekilde olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden konunun bir an önce çözüme kavuşturulması kritik" dedi.
ABD’de borçlanma tavanının yükseltilmesi için süre 17 Ekim’de dolacak.
 

Lagarde, ayrıca ABD Merkez Bankası’nın geçtiğimiz ay azaltmayarak sürdürdüğü parasal genişlemenin de dikkatlice yönetilmesi gerektiğini ifade ederek, "Çünkü para politikasını normalize etmek, dünya genelinde birçok piyasayı ve insanı etkileyecek, ABD'nin özel bir sorumluluğu var. Fed, bunu düzenli bir şekilde gerçekleştirmeli, toparlanma ve istihdama göre hareket etmeli, iyi bir iletişim kurmalı ve kendi dışındakilerle de diyalog halinde olmalı" ifadelerini kullandı.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.