IMF'den G20 ülkelerine uyarı

IMF'den G20 ülkelerine uyarı

IMF, G20 ülkelerinin kamu harcamalarını artırmalarının gerekli olduğunu söyledi

A+A-

IMF, G20 üyesi ekonomilerin daha derin bir ekonomik yavaşlamaya ilişkin büyüyen risklere karşı koymak için kamu harcamalarını koordineli şekilde artırmak konusunda anlaşmaları gerektiğini söyledi. 

 

Piyasalarda son dönemde yaşanan kargaşa ve zengin ülkelerdeki cansız üretimin, global büyüme için tahminlerini daha aşağı revize etmesine yol açabileceğini bildirdi. IMF, Ocak ayında global büyüme tahminini yüzde 3,4'e indirmişti.

Bu haftasonu Shangay'da toplanacak G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarına sunulmak üzere rapor hazırlayan IMF, bu raporda, "Özellikle gelişmiş ekonomilerde ekonomik aktivite 2015'in sonuna doğru aktif şekilde hafifledi ve riskli varlıklarda değerlemeler keskin şekilde düştü. Bu durum görünümde daha fazla zayıflama olasılığını artırıyor" ifadelerine yer verdi.

IMF, Çin ekonomisinde yavaşlama, gelişmekte olan ekonomilerde gerilim ve finansal piyasalar genelindeki türbülansın, global ekonominin negatif şoklara oldukça kırılgan olduğu ortamda toparlanmanın rayından çıkması riskinin yüksekliğine işaret ettiğini vurguladı.

G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarını, Shangay toplantılarında bütçelerinde  olan ülkelerin kamu harcamaları konusunda cesur yeni taahhütler bulunmaları konusunda uyaran IMF, taahhüt vermesi gereken ülkeler konusunda detay vermezken, Alman ekonomisinin altyapıya daha fazla harcama yapmayı başarabilecek bir ekonomi olarak ön plana çıktığını belirtti.

IMF, "G20 koordineli şekilde talebin desteklenmesi için, mümkün olan mali hareket alanını kamu yatırımlarını  artırmak ve yapısal reformları tamamlamak için kullanmayı planlamalı, mevcut büyüme stratejilerini güçlü şekilde uygulamalı" ifadelerini kullandı. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.